19 kwietnia
poniedziałek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Leki "na wątrobę"

Ocena: 0
460

Po świętach znacznie zwiększa się popyt na leki „na wątrobę”.

fot.pixabay.com

Obecnie wiele preparatów można kupić bez recepty; są to nie tylko leki, ale też suplementy diety oraz zioła. Warto trochę uporządkować tę wiedzę.

W wątrobie produkowana jest żółć, przewodami żółciowymi wewnątrzwątrobowymi dostaje się ona do pęcherzyka żółciowego, gdzie jest magazynowana i zagęszczana. Z pęcherzyka trafia do dwunastnicy, stamtąd do jelita. Posiłki, szczególnie tłuste, powodują obkurczenie pęcherzyka i wydostanie się żółci do dwunastnicy. Żółć ułatwia trawienie pokarmów.

Wzdęcia, odbijania, ból, uczucie rozpierania pod prawym podżebrzem, brak apetytu, nudności, wymioty to typowe dolegliwości „wątrobowe”. Często jest to reakcja na nieprawidłową dietę. U osób z kamicą żółciową, pęcherzykową lub przewodową może pojawić się nawet bardzo silny ból – kolka wątrobowa – i żółtaczka.

Sama wątroba nie boli, nie ma w niej nerwów czuciowych. Boli włóknista błona, nazywana torebką wątrobową, którą wątroba jest otoczona – ból pojawia się, gdy torebka jest napięta, gdy wątroba jest powiększona. Bolą także przewody żółciowe, gdy są poszerzone lub niedrożne. Wątroba może być powiększona na skutek zapalenia, stłuszczenia, niewydolności krążenia, a nawet na skutek zbyt obfitego posiłku.

W zależności od przyczyny inne będzie leczenie. Jeśli przyczyną jest niewydolność krążenia (zwykle powiększeniu wątroby towarzyszą wówczas obrzęki kończyn dolnych), trzeba leczyć serce. Jeśli wątroba jest chora na skutek przebytego zapalenia, zatrucia (lekami czy alkoholem), trzeba podać leki regenerujące, takie jak fosfolipidy (Essentiale, Esseliv). Regenerująco na wątrobę działa także wiele ziół. Przykładem jest ostropest, wchodzący w skład Sylimarolu, Lagosy, Sylimatyny, Legalonu czy Silimaxu. Regenerację wątroby ułatwia też dziurawiec. Stosując go, należy unikać słońca, nie powinno się również łączyć go z lekami przeciwdepresyjnymi. Jest zawarty m.in. w popularnych tabletkach Positivum czy Depresanum.

W ciężkich uszkodzeniach wątroby, gdy istnieje zagrożenie śpiączką, trzeba podawać leki usuwające amoniak z organizmu. Takimi preparatami są

Hepatil, Cholispar, Proliver.

Jeśli przyczyną dolegliwości jest niedobór żółci, trzeba zastosować leki żółciopędne i rozkurczowe. Jednym z nich jest hymekromon (Cholestil). Nie można stosować go u pacjenta z niedrożnością dróg żółciowych, ze stanami zapalnymi jelit czy niewydolnością wątroby. Nie wolno także łączyć go z metoclopramidem, lekiem często zapisywanym przy dolegliwościach gastrycznych – działają antagonistycznie.

Bezpieczniejsze w działaniu żółciopędnym i żółciotwórczym będą preparaty z zawartością karczocha (Cynarex, Raphacholin C, Cynacholin). Żółciopędny, ale także poprawiający motorykę przewodu pokarmowego, zmniejszający wzdęcia, jest Boldaloin.

Istnieją także preparaty będące mieszanką różnych ziół (Cholesol, Cholitol). Zawierają etanol, stosowane są w kroplach.

Najważniejszym lekiem przy chorej wątrobie jest dieta. Należy jeść mniej i częściej. Posiłki powinny być lekkostrawne, gotowane lub pieczone, bez tłuszczów zwierzęcych, tłustego nabiału i alkoholu. Wątroba, jeśli jest dobrze traktowana, potrafi się zregenerować, póki nie dojdzie do marskości.

Idziemy nr 14 (805), 04 kwietnia 2021 r. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Poniedziałek, III Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Nie samym chlebem żyje człowiek,
lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 22-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter