10 kwietnia
piątek
Michala, Makarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cukrzyca matki a serce dziecka

Ocena: 0
1044

Z badań statystycznych wynika, że częstość występowania chorób serca i naczyń u dzieci i młodzieży w ostatnich dziesięcioleciach wzrosła.

fot.pixabay.com/CC0

Naukowcy i lekarze poszukują przyczyn występowania chorób serca i naczyń, ponieważ właśnie te schorzenia nadal są główną przyczyną umieralności i zachorowalności ludzi na całym świecie. Jednocześnie z badań statystycznych wynika, że częstość występowania chorób serca i naczyń u dzieci i młodzieży w ostatnich dziesięcioleciach wzrosła.

Dla pediatrów ważne są wyniki badań przeprowadzonych w Danii w latach 1977--2016, a opublikowanych w grudniu 2019 r., w oparciu o 40-letnie obserwacje związku cukrzycy matki z chorobą sercowo-naczyniową u jej dzieci. Otóż badania te wykazały, że jeśli matka choruje na cukrzycę przed i w trakcie ciąży, to u dzieci znacznie częściej występują choroby serca i naczyń krwionośnych, zarówno w dzieciństwie, jak i wczesnej dorosłości. Zaobserwowano wzrost częstości występowania niewydolność serca, choroby nadciśnieniowej, zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej w różnych grupach wiekowych dzieci, aż do 40. roku życia.

Zapobieganie i leczenie cukrzycy u kobiet w wieku rozrodczym może zatem zapobiegać chorobom serca dzieci. W ciążach powikłanych cukrzycą środowisko wewnątrzmaciczne z wysokimi poziomami cukru we krwi może powodować zaburzenia czynności łożyska i zmiany hormonalne, prowadząc do rozwoju chorób układu krążenia. Prenatalna ekspozycja dziecka na cukrzycę matki była związana z wrodzoną wadą serca, otyłością i cukrzycą u potomstwa. Zapobieganie cukrzycy u nastolatek i kobiet zapobiega wystąpieniu schorzeń układu krążenia, wadom i niewydolności serca oraz chorobie nadciśnieniowej w następnym pokoleniu. Antykoncepcja hormonalna zdecydowanie zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy u kobiet. Zdarzają się nastolatki, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe (zawierające etenyloestradiol i lewonorgestrel) w 16.-17. roku życia. Z badań wiemy, że już po sześciu miesiącach ich stosowania taka „kuracja hormonalna” zmniejsza wrażliwość tkanek kobiety na insulinę, co skutkuje wyższymi poziomami cukru we krwi. Antykoncepcja hormonalna zwiększa także u kobiet poziom trójglicerydów i obniża poziom „dobrego” cholesterolu HDL. Ponadto zwiększa co najmniej czterokrotnie stężenie białka CRP, co świadczy o przebiegającym stanie zapalnym w organizmie. Takie zmiany metaboliczne u dziewcząt i młodych kobiet stosujących antykoncepcyjne środki hormonalne mogą przyczyniać się do rozwoju cukrzycy u nich i wtórnie sprzyjać chorobom serca i naczyń u ich dzieci.

Warto znać potwierdzone badaniami takie zależności cukrzycy i układu krążenia, ponieważ w tym wypadku to nastolatka, czy potem młoda kobieta, ma wpływ na zdrowie swojego dziecka większy, niż prowadzący ciążę lekarz. Kobieta, która nie stosuje antykoncepcji hormonalnej w wieku dorastania i młodości, chroni swoje dzieci przed ryzykiem chorób serca i naczyń.

 

Idziemy nr 07 (747), 16 lutego 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Autorka jest lekarzem pediatrą

- Reklama -
- Reklama -

E-WYDANIE

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 kwietnia


Zapomnieli o mnie w sercach jak o zmarłym, *
stałem się jak wyrzucone naczynie.

Dziś w Kościele: Wielki Piątek
Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 52,13–53,12 Ps 31, 2 i 6. 12-13. 15-17 i 25 Hbr 4,14-16; 5, 7-9 J 18,1 – 19, 42
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

- Reklama -

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter