6 sierpnia
czwartek
Slawy, Jakuba, Oktawiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cukrzyca matki a serce dziecka

Ocena: 0
1160

Z badań statystycznych wynika, że częstość występowania chorób serca i naczyń u dzieci i młodzieży w ostatnich dziesięcioleciach wzrosła.

fot.pixabay.com/CC0

Naukowcy i lekarze poszukują przyczyn występowania chorób serca i naczyń, ponieważ właśnie te schorzenia nadal są główną przyczyną umieralności i zachorowalności ludzi na całym świecie. Jednocześnie z badań statystycznych wynika, że częstość występowania chorób serca i naczyń u dzieci i młodzieży w ostatnich dziesięcioleciach wzrosła.

Dla pediatrów ważne są wyniki badań przeprowadzonych w Danii w latach 1977--2016, a opublikowanych w grudniu 2019 r., w oparciu o 40-letnie obserwacje związku cukrzycy matki z chorobą sercowo-naczyniową u jej dzieci. Otóż badania te wykazały, że jeśli matka choruje na cukrzycę przed i w trakcie ciąży, to u dzieci znacznie częściej występują choroby serca i naczyń krwionośnych, zarówno w dzieciństwie, jak i wczesnej dorosłości. Zaobserwowano wzrost częstości występowania niewydolność serca, choroby nadciśnieniowej, zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej w różnych grupach wiekowych dzieci, aż do 40. roku życia.

Zapobieganie i leczenie cukrzycy u kobiet w wieku rozrodczym może zatem zapobiegać chorobom serca dzieci. W ciążach powikłanych cukrzycą środowisko wewnątrzmaciczne z wysokimi poziomami cukru we krwi może powodować zaburzenia czynności łożyska i zmiany hormonalne, prowadząc do rozwoju chorób układu krążenia. Prenatalna ekspozycja dziecka na cukrzycę matki była związana z wrodzoną wadą serca, otyłością i cukrzycą u potomstwa. Zapobieganie cukrzycy u nastolatek i kobiet zapobiega wystąpieniu schorzeń układu krążenia, wadom i niewydolności serca oraz chorobie nadciśnieniowej w następnym pokoleniu. Antykoncepcja hormonalna zdecydowanie zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy u kobiet. Zdarzają się nastolatki, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe (zawierające etenyloestradiol i lewonorgestrel) w 16.-17. roku życia. Z badań wiemy, że już po sześciu miesiącach ich stosowania taka „kuracja hormonalna” zmniejsza wrażliwość tkanek kobiety na insulinę, co skutkuje wyższymi poziomami cukru we krwi. Antykoncepcja hormonalna zwiększa także u kobiet poziom trójglicerydów i obniża poziom „dobrego” cholesterolu HDL. Ponadto zwiększa co najmniej czterokrotnie stężenie białka CRP, co świadczy o przebiegającym stanie zapalnym w organizmie. Takie zmiany metaboliczne u dziewcząt i młodych kobiet stosujących antykoncepcyjne środki hormonalne mogą przyczyniać się do rozwoju cukrzycy u nich i wtórnie sprzyjać chorobom serca i naczyń u ich dzieci.

Warto znać potwierdzone badaniami takie zależności cukrzycy i układu krążenia, ponieważ w tym wypadku to nastolatka, czy potem młoda kobieta, ma wpływ na zdrowie swojego dziecka większy, niż prowadzący ciążę lekarz. Kobieta, która nie stosuje antykoncepcji hormonalnej w wieku dorastania i młodości, chroni swoje dzieci przed ryzykiem chorób serca i naczyń.

 

Idziemy nr 07 (747), 16 lutego 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem pediatrą

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 sierpnia

Czwartek, XVIII Tydzień zwykły
+ Święto Przemienienia Pańskiego
«To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dn 7,9-10.13-14; Ps 97,1-2.5-6.9; 2P 1,16-19; Mt 17,1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia Miłosierdzia Bożego w Ząbkach

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter