11 lipca
sobota
Olgi, Kaliny, Benedykta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Poprawność językowa w sieci

Ocena: 0
545

Jak już pisałem w poprzednich odcinkach tego minicyklu na czas pandemii i ograniczonego dostępu do bibliotek, w internecie znaleźć można wiele ciekawych stron internetowych na temat polszczyzny.

fot.pixabay.com/CC0

W cytowanym w ubiegłotygodniowym odcinku wpisie twórca strony „Kulturystyka języka” nieco złośliwie wspomina m.in. „blogerkę lajfstajlową – polonistkę z wykształcenia”, która w internecie udziela porad językowych. Niewątpliwie ma na myśli Paulinę Mikułe, która od kilku lat prowadzi wideoblog „Mówiąc inaczej” na kanale YouTube. Autorka, rzeczywiście absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, w przystępny, czasem żartobliwy sposób opowiada o polszczyźnie, przede wszystkim o różnorodnych zagadnieniach poprawnościowych. Filmiki zwykle trwają kilkanaście minut, a Paulina Mikuła swobodną polszczyzną (nie unikając kolokwializmów i najnowszych słów młodzieżowych), bardzo dynamicznie tłumaczy zawiłości normy, wyjaśnia, co i dlaczego jest błędem, przywołuje ciekawostki językowe itp. Czasem podaje też informacje o źródłach, z których korzystała (także tych dostępnych w internecie), więc każdy może sam poszerzyć swoją wiedzę na dany temat. Kanał Pauliny Mikuły cieszy się bardzo dużą popularnością: niektóre odcinki mają nawet milion wyświetleń.

Wideoblog Pauliny Mikuły może być atrakcyjny zwłaszcza dla młodszych odbiorców. Warto wskazać go np. uczniom czy studentom, którym bliska będzie taka forma przekazu, ale też język autorki. Osoby nieco starsze, a także takie, które dość dobrze znają polszczyznę, raczej nie odnajdą się w takiej formule, nie znajdą tam też odpowiedzi na trudniejsze pytania językoznawcze.

Jak już pisałem w poprzednich odcinkach tego minicyklu na czas pandemii i ograniczonego dostępu do bibliotek, w internecie znaleźć można wiele ciekawych stron internetowych na temat polszczyzny. Niekiedy łączą one w sobie cechy poradni językowej i blogu językoznawczego. Taki charakter ma np. strona "Polszczyzna.pl". Jej autorzy piszą: Polszczyzna.pl to internetowa poradnia języka polskiego, która została założona w 2017 r., a dziś stanowi niewyczerpane źródło wiedzy o języku ojczystym. Zespół redakcyjny dba o to, aby wszystkie zagadnienia językowe w naszej poradni językowej były weryfikowane na podstawie oficjalnych i aktualnych słowników języka polskiego. Dodają jednak później: Polszczyzna.pl to nie tylko poradnia językowa, ale również zbiór ciekawostek, w którym znajdziesz niecodzienne łamańce językowe, frazeologizmy, dyktanda, quizy i wpadki językowe. To także miejsce, w którym sprawdzisz poprawność pisowni swojego tekstu. Sprawdzanie pisowni jest możliwe dzięki zaawansowanemu systemowi, który analizuje tekst pod kątem błędów językowych i automatycznie poprawia błędy ortograficzne, interpunkcyjne, typograficzne i literówki oraz uzupełnia polskie znaki diakrytyczne.

Jak widać, oferta strony jest bardzo bogata. Każdy czytelnik może napisać do jej twórców pytanie na tematy poprawnościowe, ale też poczytać krótkie felietony o ciekawostkach językowych, które publikowane są co kilka dni. Można też sprawdzić swoją znajomość polszczyzny w rozmaitych tekstach i quizach. Można wreszcie – i to jest rzecz dość unikatowa, a bardzo atrakcyjna – zweryfikować poprawność własnego tekstu dzięki specjalnej aplikacji, która dostępna jest na stronie. To interesujące narzędzie – jak piszą autorzy – w błyskawicznym tempie potrafi sprawdzić Twój tekst i poprawić wszelkie błędy językowe, które napotka – zarówno błędy interpunkcyjne czy ortograficzne, jak i stylistyczne. Dodatkową cechą, jaką ma nasz korektor online, jest poprawianie literówek i wstawianie polskich znaków diakrytycznych. Od siebie dodam, że jest to narzędzie automatyczne, więc wbrew deklaracjom jego twórców nie wyłapuje wszystkich błędów i usterek, a niekiedy jako takie traktuje formy zupełnie poprawne. Mimo wszystko warto z niego korzystać.

Idziemy nr 22 (762), 31 maja 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 lipca

Sobota, XIV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy
Kto porzuci wszystko dla Ewangelii,
stokroć tyle otrzyma
i życie wieczne odziedziczy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Prz 2,1-9;Ps 34,2-4 i 6. 9 i 12. 14-15;Dz 4,32-35;Mt 19,27-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter