30 maja
sobota
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Każdy może się pomylić

Ocena: 0
867

Nieomylny jest więc Kościół jako całość.

Fot.wikipedia / Public Domain / Link

Co to znaczy, że Kościół albo papież jest nieomylny – i czy zawsze? Niekiedy miewam wątpliwości. Proszę o wyjaśnienie.

Nieomylność Kościoła wynika z wiary, że nasz Bóg jest Panem historii. Jest z nami po wszystkie dni aż do skończenia świata. Pan Jezus żyje w swoim Kościele jako głowa. Mamy Jego obietnice dla Kościoła, że bramy piekielne go nie przemogą. „Kto Was słucha, mnie słucha” (Łk 10,16).

Zaznaczmy jednak wyraźnie, że nieomylność dotyczy określonego zakresu doktryny. Kościół nie pobłądzi w uroczystym nauczaniu wiary i moralności. Kościół może się mylić natomiast w dyplomacji, posunięciach personalnych, poglądach politycznych. Rozumiemy tu Kościół jako całość Ludu Bożego. Nie oznacza to, że istnieje jakikolwiek bezbłędny człowiek Kościoła. My często popełniamy nadużycie typu: jak coś powiedział św. Ojciec Pio, to jest to nieomylne i obowiązuje. Każdy może się pomylić. Geniusz i święty. Tomasz z Akwinu także się mylił w kilku kwestiach.

Nieomylny jest więc Kościół jako całość. Najbardziej reprezentatywne spotkanie Kościoła to sobór. Gromadzi on papieża, kardynałów, biskupów, wybitnych teologów i przedstawicieli Kościoła powszechnego ze wszystkich stron świata. Ostatni sobór, Sobór Watykański II, zgromadził łącznie ponad 3 tys. uczestników. Wierzymy, że Duch Święty nie opuścił, lecz wspierał papieża i ojców soborowych. Jeśli ktoś zakłada, że myliło się zebranie całego Kościoła, to urąga Jezusowi. Albo Pan Jezus zlekceważył miliard katolików, albo dał się oszukać ludziom lub skłamał.

Kościół może być też reprezentowany przez jednego człowieka – papieża. U Łukasza Ewangelisty (22,31n) czytamy: „Szymonie, Szymonie, oto szatan domagał się, żeby was przesiać jak pszenicę; ale Ja prosiłem za tobą, żeby nie ustała twoja wiara. Ty ze swej strony utwierdzaj twoich braci”. Papież jest także nieomylny, jak Kościół, jeśli wypowiada się w sprawie wiary i obyczajów ex cathedra. Nieomylność papieża ma więc wąski zakres nauczania uroczystego. W nauczaniu zwyczajnym im wyższa ranga dokumentu papieskiego, tym większa bliskość do nieomylności i wyższy stopień obowiązywalności. Wyższy poziom to encykliki, niższy – adhortacje, potem – listy apostolskie. Trudno natomiast nawiązywać do nieomylności papieża podczas wywiadów czy przemówień.

Generalnie w nieomylności chodzi o zaufanie Jezusowi, że dba o naszą wiarę. Dziękujemy Mu, że przez sobory i papieży chroni nas przed herezjami, iluzjami, oszustwami wiary.

Idziemy nr 17 (706), 28 kwiecień 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Autor jest proboszczem parafi i św. Patryka w Warszawie

- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 maja

Sobota, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Sarkandra, prezbitera i męczennika albo wspomnienie św. Zdzisławy
Poślę wam Ducha Prawdy,
On doprowadzi was do całej prawdy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 28,16-20.30-31; Ps 11,4.5 i 7; J 21,20-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter