7 sierpnia
piątek
Kajetana, Doroty, Sykstusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wypowiedzieć konwencję stambulską

Ocena: 0
2023

– Polityka ma wykonywać nakazy dobra wspólnego – mówi Marek Jurek.

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Z Markiem Jurkiem, posłem do Parlamentu Europejskiego, rozmawia Irena Świerdzewska

 

Dlaczego polski rząd do tej pory nie odrzucił groźnej „Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej”, zwanej stambulską, choć została ona podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2015 r. przy głośnym sprzeciwie ówczesnej opozycji?

Rząd jest w pełni świadom powodów, dla których genderową konwencję stambulską trzeba niezwłocznie odrzucić. Członkowie obecnych władz wielokrotnie o tym mówili w okresie rządów Platformy. Mówił o tym wicepremier Jarosław Gowin, panie minister Beata Kępa, Elżbieta Rafalska, Beata Sadurska. Co więcej, członkowie obecnych władz mówili nie tylko o szkodliwości konwencji genderowej, ale wręcz o dramatycznych skutkach, jakie może ona spowodować w dziedzinie wychowania czy prawodawstwa rodzinnego. W momencie ratyfikacji tej konwencji, w okresie rządów premier Ewy Kopacz, Polska była wyjątkiem w Europie Środkowej. Inne państwa naszego regionu konwencji stambulskiej nie ratyfikowały – i do tej pory większość z nich nie zmieniła zdania. Niestety, mimo tej pełnej wiedzy PiS, Jarosław Kaczyński oświadczył, że jej nie wypowiemy, bo – według niego – dopóki rządzi PiS, nic nam dziś nie zagraża.

Sygnały płynące ze szkół mówią co innego…

Oczywiście, to stanowisko jest błędne, zarówno w założeniu, jak i w sferze faktów. Mam więc nadzieję, że prezes Kaczyński je zmieni. Władza kierująca się odpowiedzialnością narodową myśli przede wszystkim o przyszłości, o trwałości swej polityki, a nie jedynie o jej prezentacji wyborczej, by zachować władzę, a przynajmniej mandaty. A organizacje genderowe, tzw. seksedukatorzy czy organizacje politycznego ruchu homoseksualnego cały czas dążą do działalności na terenie szkół, właśnie wykorzystując konwencję stambulską. Nie mówiąc o stałych naciskach instytucji międzynarodowych, dla których konwencja jest narzędziem.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 39 (677), 30 września 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 15 października 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 sierpnia

Piątek, XVIII Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Sykstusa II, papieża, i Towarzyszy albo wspomnienie św. Kajetana, prezbitera
Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Na 2,1.3;3,1-3.6-7; Psalm: Pwt 32,35c-36b.39abcd.41; Mt 16,24-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia katedralna św. Michała i św. Floriana w Warszawie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter