11 grudnia
środa
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wspólny problem kataloński

Ocena: 0
521

Ignorowana latami przez władze Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, a później Unii Europejskiej kwestia katalońskiego separatyzmu przestała być wewnętrznym problemem Hiszpanii. Psuje nie tylko sytuację w kraju, ale rozbija też relacje między Madrytem a innymi członkami UE.

fot. PAP/EPA/Quique Garcia

Szef autonomicznego rządu Katalonii Quim Torra (z prawej) i premier Flandrii Jan Jambon

Władze hiszpańskich związków zawodowych policjantów przyznają, że wraz z zaognieniem sytuacji w Katalonii po przeprowadzonym tam referendum niepodległościowym 1 października 2017 r. liczba osób zainteresowanych służbą w tym północno-wschodnim regionie kraju systematycznie maleje. Głównym powodem jest utrzymujący się konflikt polityczny przejawiający się masowymi blokadami dróg i tras kolejowych, a także zamieszkami w największych miastach. Tylko w drugiej połowie października biezącego roku w efekcie dwutygodniowych starć separatystów ze stróżami prawa rannych zostało w Katalonii ponad 220 policjantów i żandarmów. Łączna liczba poszkodowanych przekroczyła 650 osób.

 


RADY, BLOKADY I CÓRKA PREMIERA

Głównym powodem zamieszek w Katalonii był wydany 14 października br. przez hiszpański Sąd Najwyższy werdykt skazujący dziewięciu separatystów na 9-13 lat więzienia za organizację nielegalnego plebiscytu w 2017 r. Krótko po orzeczeniu na ulice największych miast regionu wyległy tysiące osób, protestując przeciwko orzeczeniu. Jednym z pierwszych miejsc protestu było międzynarodowe lotnisko El Prat w Barcelonie, które zwolennikom secesji udało się zablokować na kilkadziesiąt godzin. W kolejnych dniach doszło do paraliżu kilkuset tras szybkiego ruchu i autostrad, a także niektórych linii kolejowych przecinających Katalonię wzdłuż i wszerz. Niebawem do udziału w chaosie komunikacyjnym przyznała się mało znana organizacja Tsunami Democratic, która według policji powiązana jest z jedną z separatystycznych partii obecnych w regionalnym parlamencie bądź z autonomicznym rządem Katalonii Quima Torry. Premier regionu wprawdzie odżegnuje się od popierania przemocy podczas manifestacji, ale dotychczas nie potępił uczestników zamieszek, należących w szczególności do radykalnych Rad Obrony Republiki (CDR), opowiadających się za natychmiastowym odłączeniem Katalonii od Królestwa Hiszpanii. Na niekorzyść Torry przemawia też fakt, że w połowie listopada inspektorzy ujawnili zdjęcia potwierdzające, iż w blokadach separatystycznych radykałów biorą udział nie tylko dwaj bratankowie katalońskiego premiera, a także jedna z jego córek.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 49 (738), 8 grudnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 24 grudnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 grudnia

Głoście Jego chwałę wśród wszystkich narodów, rozgłaszajcie Jego cuda pośród wszystkich ludów.
Dziś w Kościele:
+ wtorek, II tydzień Adwentu,
wspomnienie NMP Loretańskiej
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 40, 1-11; Ps 96; Mt 18, 12-14
+ Komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -