20 kwietnia
wtorek
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wałęsa: nie współpracowałem ze służbami PRL-u

Ocena: 0
2043

Nigdy nie współpracowałem ze służbami PRL-u, nigdy nie byłem po stronie komunistycznej, jestem przekonany, że to zostanie udowodnione – oświadczył b. prezydent Lech Wałęsa w środę w Polsat News, pytany o postępowanie karne ws. złożenia przez niego fałszywych zeznań, które prowadzi IPN.

fot. MEDEF - Flickr, CC BY-SA 2.0, Link

IPN prowadzi postępowanie karne w sprawie złożenia przez Lecha Wałęsę fałszywych zeznań dotyczących dokumentów TW "Bolek". Chodzi o wypowiedzi byłego prezydenta, w których zanegował m.in. autentyczność dokumentów znalezionych w domu gen. Czesława Kiszczaka.

Wałęsa pytany, czy wiedział i dostał informacje na temat postępowania prowadzonego przez IPN zaprzeczył. – Jeszcze raz oświadczam wobec Polski, Europy i świata: nigdy nie współpracowałem ze służbami PRL-u i nigdy nie byłem po stronie komunistycznej. Cała sprawa panie Kaczyński, pan dobrze wie, była robiona przez Kiszczaka i pan się wpisał w ciągłość kiszczakowej walki – oświadczył b.prezydent.

– Jestem przekonany, że to wszystko, kiedy sądy będą pracować jako wolne sądy, to wszystko będzie udowodnione, znajdą się świadkowie i znajdą się dokumenty panie Cenckiewicz – dodał.

Wałęsa podkreślił, że ma "zaświadczenie" z IPN potwierdzające, że mówił prawdę, zaprzeczając współpracy z SB.

– Mam pismo z IPN-u, w którym mówiłem, że były podrabiane dokumenty. Ile jeszcze trzeba dać IPN-owi, IPN-owskich pism, w którym piszą, że były podrabiane na Lecha Wałęsę dokumenty? – pytał.

Wałęsa na pytanie, czy stawi się przed IPN-em, żeby złożyć zeznania odpowiedział, że "trzeba się zastanowić". – IPN jest niepoważny, IPN trzeba jak najszybciej rozwiązać, tam się dostali ludzie nieodpowiedzialni – ocenił b. prezydent.

Pytany, jakie kolejne kroki w tej sprawie przewiduje odpowiedział, że jeszcze nie wie. – Ja się zastanawiam, żeby to spokojnie udowodnić, jak głupie, niepoważne to wszystko jest – podkreślił Wałęsa. 

Nowe postępowanie wiąże się z wypowiedziami Wałęsy, który m.in. w śledztwie IPN dotyczącym ewentualnego fałszowania dokumentów przez SB zeznał, że nie są one autentyczne. Podczas okazywania Wałęsie dokumentów TW "Bolek" – jak przypomina IPN – były prezydent twierdził, że nie zostały one przez niego napisane (np. doniesienia agenturalne) ani podpisane. Pod koniec czerwca br., umarzając śledztwo, prokuratorzy IPN uznali jednak, że ponad 50 dokumentów z lat 1970-1976, w tym zobowiązanie do współpracy z SB, doniesienia i pokwitowania odbioru pieniędzy są autentyczne, czyli zostały wytworzone lub podpisane przez Lecha Wałęsę. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Wtorek, III Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
«Ja jestem chlebem życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter