25 lutego
wtorek
Wiktora, Cezarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tryumf Trumpa

Ocena: 5
611

Doroczne orędzie o stanie państwa do połączonych izb Kongresu USA to dla amerykańskich prezydentów doskonała okazja do prezentacji swoich osiągnięć. Nie inaczej 4 lutego postąpił Donald Trump.

PAP/EPA/JUSTIN LANE

Trzy lata temu Trump obiecał Amerykanom nową erę – naczelne hasło jego programu politycznego, America First, doskonale obrazowało istotę nowego podejścia do spraw gospodarczych i politycznych. Dziś widać owoce jego wysiłków, i prezydent ma czym się pochwalić.

Bez wątpienia nastroje społeczne są lepsze niż były w styczniu 2017 r. Amerykanie cieszą się ekonomiczną prosperitą, co Trump podkreśla na każdym kroku. Bezrobocie jest na rekordowo niskim poziomie, także wśród grup ludności, które często pozostawały w tyle – czarnoskórych i Latynosów. Zasobność osób najniżej uposażonych – w okresie po krachu z 2008 r. wielka bolączka – teraz rośnie. Bez wątpienia do tego stanu rzeczy przyczyniło się obniżenie podatków uchwalone w 2017 r. przez Kongres kontrolowany przez republikanów. Z drugiej strony gospodarkę napędzają zwiększone wydatki na zbrojenia – prezydent nie omieszkał pochwalić się wydaniem 2,2 biliona dolarów na nowe uzbrojenie, co pozwala Stanom Zjednoczonym posiadać najpotężniejsze siły zbrojne na świecie.

 


OPIEKA TAK, SOCJALIZM NIE

Donald Trump obiecuje dalsze kroki mające na celu poprawę bytu obywateli, czego pierwsze zwiastuny już są widoczne. Od dziesiątków lat wielką bolączką Amerykanów są gwałtownie rosnące ceny lekarstw. USA to jedyny wysoko rozwinięty kraj, w którym z jednej strony państwo praktycznie nie odgrywa większej roli pomocniczej w zakresie opieki zdrowotnej, a z drugiej poziom regulacji cen usług medycznych i lekarstw był minimalny. Trump z satysfakcją podkreślił, że jego administracja dopuściła do obrotu wiele leków generycznych, co po raz pierwszy od 51 lat spowodowało ogólny spadek cen medykamentów. Z drugiej strony prezydent skrytykował plany niektórych wiodących członków opozycyjnej partii demokratycznej, postulujące zastąpienie ubezpieczeń zdrowotnych oferowanych przez prywatne towarzystwa ubezpieczeniowe programem państwowym – twardo stwierdził, że nigdy nie pozwoli na to, żeby „socjalizm zniszczył nasz system opieki zdrowotnej”. Niemniej zapewnił obywateli, że będzie stać na straży nienaruszalności dwu niesłychanie kosztownych federalnych programów społecznych – emerytalnego i ubezpieczenia zdrowotnego dla osób starszych. Obiecał także nie ustawać w staraniach na rzecz osób, które już są chore i które w związku z tym mają trudności ze znalezieniem prywatnego ubezpieczyciela.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 07 (747), 16 lutego 2020 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 25 lutego 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest profesorem ekonomii w Hollins University w stanie Wirginia, USA

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 lutego

Wszystko możliwe jest dla tego, kto wierzy
Dziś w Kościele: poniedziałek, VII tydzień zwykły, wsp. dowolne św. Marka Marconi, zakonnika
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jk 3,13-18; Ps 19,8-10.15; Mk 9,14-29
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

+ Wielkopostne Kościoły StacyjneNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -