12 sierpnia
piątek
Innocentego, Lecha, Euzebii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szydło: rozmowa z premierem Hiszpanii

Ocena: 0
244

Premier Beata Szydło podczas środowej rozmowy telefonicznej z premierem Hiszpanii Mariano Rajoyem przekazała wyrazy wsparcia dla rządu hiszpańskiego w związku z obecną sytuacją w tym kraju – poinformował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek.

fot. PAP/Jacek Turczyk

W niedzielę w Katalonii odbyło się referendum niepodległościowe, w którym według regionalnego rządu oddało głosy ok. 2,26 mln osób, czyli 42,3 proc. uprawnionych do głosowania, z których 90 proc. opowiedziało się za niepodległością tego najbogatszego w Hiszpanii regionu. 8 proc. było przeciwnych, a pozostałe głosy były nieważne.

– Podczas rozmowy z Mariano Rajoyem premier Beata Szydło przekazała wyrazy wsparcia dla rządu hiszpańskiego i wyraziła nadzieję, iż zaistniałą sytuację uda się zakończyć w drodze dialogu i konsensusu – powiedział PAP Bochenek.

– Zdarzenia, z jakimi mamy do czynienia są sprawą wewnętrzną Hiszpanii i powinny być rozwiązane w zgodzie z hiszpańskim porządkiem prawnym. Polski rząd w pełni respektuje zasady integralności terytorialnej Królestwa Hiszpanii – dodał. Bochenek podkreślił, że polski rząd ma nadzieję na szybkie ustabilizowanie się sytuacji w Hiszpanii.

Referendum w Katalonii uznawane jest za nielegalne przez hiszpańskie władze centralne, które od dawna sprzeciwiają się planom ogłoszenia niepodległości przez 7,5-milionową Katalonię. W niedzielę kilkaset osób zostało rannych w wyniku starć z policją, która usiłowała uniemożliwić głosowanie w referendum, blokując dostęp do lokali wyborczych, konfiskując urny i karty wyborcze. Doszło też do konfrontacji pomiędzy funkcjonariuszami katalońskiej policji, a skierowaną do tego regionu przez Madryt Gwardią Cywilną.

Minister sprawiedliwości Hiszpanii Rafael Catala oświadczył, że jeśli Katalonia proklamuje niepodległość po niedzielnym referendum, wówczas hiszpański rząd może użyć swych kompetencji konstytucyjnych i zawiesić autonomię tego regionu. Referendum za nielegalne uznała również Komisja Europejska. Jednocześnie KE wezwała w poniedziałek strony konfliktu do dialogu i wyraziła przekonanie, że premier Mariano Rajoy poradzi sobie z zaistniałą sytuacją.

Rzecznik rządu w rozmowie z PAP poinformował, że rozmowa premier Szydło z Mariano Rajoyem była także okazją do poruszenia sprawy "bliskiej zarówno Polakom jak i Hiszpanom", tj. trwających prac w UE nad zmianami w dyrektywie o pracownikach delegowanych.

– Mamy nadzieję na kontynuowanie współpracy w tym zakresie na forum UE – dodał Bochenek.

W zeszłym roku KE przedstawiła projekt nowelizacji dyrektywy o delegowaniu pracowników w UE, która wprowadziłaby zasadę równej płacy za tę samą pracę w tym samym miejscu. Wprowadzeniu zaproponowanych przez Komisję zmian sprzeciwiło się kilkanaście państw członkowskich UE, w tym m.in. Polska, Węgry, Słowacja, Czechy, Hiszpania i Portugalia.

Zgodnie z projektem KE pracownik wysłany tymczasowo do pracy w innym kraju UE miałby zarabiać tyle, co pracownik lokalny za tę samą pracę. Do tej pory pracodawców delegujących pracowników obowiązywały stawki kraju pochodzenia.

Polskie firmy delegują do pracy w krajach UE prawie pół miliona pracowników. W opinii polskiego rządu, jeśli przepisy weszłyby w życie, znacznie pogorszyłoby to pozycję polskich przedsiębiorców na rynku UE – m.in. firm transportowych, które przestałyby być konkurencyjne wobec zachodnich przewoźników. Z kolei prezydent Francji Emmanuel Macron i wielu innych polityków na Zachodzie obecne rozwiązanie, zgodnie z którym firma płaci składki na świadczenia społeczne od delegowanych pracowników według stawek obowiązujących w kraju pochodzenia nazywa "dumpingiem socjalnym".(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 sierpnia

Piątek, XIX Tydzień zwykły – dzień powszedni albo wspomnienie św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy
Gniew Twój ustąpił, w Tobie mam pociechę
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 19, 3-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter