24 stycznia
niedziela
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Słupsk wyda do 500 tys. zł na in vitro

Ocena: 0
289

Słupsk opracował i przyjął program polityki zdrowotnej w zakresie przeciwdziałania skutkom niepłodności przez dofinansowanie leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Od lipca 2018 r. do końca 2022 r. miasto wyda do 500 tys. zł na procedury in vitro.

fot. ZEISS Microscopy, flickr, CC BY-SA

Na przygotowanie miejskiego programu polityki zdrowotnej w zakresie przeciwdziałania skutkom niepłodności słupscy radni zgodzili się w grudniu 2017 r. Ten został następnie opracowany przez zespół miejskich urzędników.

Program uzyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji w Warszawie i na ostatniej sesji miejskiej został przyjęty do realizacji większością głosów słupskich radnych. Zgodnie z jego założeniami, od lipca 2018 r. do końca 2022 r. na dofinansowanie procedur in vitro Słupsk wyda do 500 tys. zł.

W każdym roku obowiązywania programu miasto na jego realizację przeznaczać będzie do 100 tys. zł, co ma pozwolić na dofinansowanie do 20 procedur in vitro. Jedna para będzie mogła skorzystać z jednej dotowanej procedury w kwocie do 5 tys. zł lub dwóch, jeśli efekt tej poprzedniej będzie negatywny.

Kwalifikacją par do świadczenia medycznego zajmować się będzie zakład leczniczy, który w drodze konkursu zostanie wyłoniony do realizacji miejskiego programu.

Zgodnie z założeniami programu, nie będą mogły z niego skorzystać pary, które w przeszłości uzyskały dofinansowanie ze środków publicznych do trzech procedur zapłodnienia pozaustrojowego, nie są mieszkańcami Słupska oraz "przeszły leczenie niepłodności i wyczerpano inne metody leczenia prowadzone przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy".

Jak wynika z niekompletnych danych, bo uzyskanych przez miejskich urzędników od jednego ośrodka diagnozowania i leczenia niepłodności, w latach 2016–2017 (do 30 listopada) na leczenie zgłosiło się 107 par ze Słupska. W tym, jak podaje ratusz, pierwszą procedurę in vitro rozpoczęło 29 par, 3 pary zostały zakwalifikowane do leczenia niepłodności tą metodą. Natomiast 10 par przeszło bezskuteczną pierwszą procedurę zapłodnienia pozaustrojowego i nie poddało się kolejnej ze względu na jej koszt.

Słupski samorząd zdecydował się na opracowanie miejskiego programu i w efekcie dofinansowanie procedur in vitro, ponieważ rządowy program realizowany w latach 2013-2016 został zakończony. Ministerstwo Zdrowia od 2017 r. nie finansuje procedur zapłodnienia pozaustrojowego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 stycznia

Niedziela, III Tydzień zwykły
+ Trzecia Niedziela zwykła
«Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi».
+ czytania liturgiczne (rok B, I): Jon 3,1-5.10; Ps 25, 4-6.7bc-9; 1 Kor 7,29-31; Mk 1,14-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Szukanie sensu (tygodnik Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter