29 lutego
czwartek
Lecha, Lutoslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Salon Dziennikarski: U progu zmian

Ocena: 0
1046

O zagrożeniach wolności słowa, rządowych reformach oraz wyborach w USA dyskutowali w Salonie Dziennikarskim goście Michała Karnowskiego.

Niemcy nie chcą "Smoleńska"

Cenzura na Facebooku

Co z reformą edukacji?

Parlament "Za życiem"

Kto zwycięży w USA?

 

Wiktor Świetlik (Centrum Monitoringu Wolności Prasy)

Demokracja po niemiecku

Odwołanie pokazu filmu „Smoleńsk” w Berlinie to kolejny sygnał, że Niemcy mają problem z wolnością słowa. Kiedy w drugiej połowie lat 90. zaczynałem studia dziennikarskie, byliśmy bardzo zapatrzeni w Niemcy. Wydawało nam się, że jest tam bardzo duża wolność debaty i ta wolność jest bardzo mocno zabezpieczona. Dziś mamy kolejny z wielu sygnałów (przypomnę chociażby wyciszanie informacji o wydarzeniach sylwestrowych w Kolonii) pokazujących, że Niemcy mają bardzo poważny problem z wolnością słowa i wolnością debaty. To zaś oznacza problemy z demokracją.

 

Piotr Zaremba („W Sieci”)

Lepiej zaczekać

Rząd się długo wahał, czy przeprowadzać reformę edukacji, i zaczął ją przygotowywać dosyć późno. Z tego punktu widzenia rodzice dzieci, które są teraz w szóstej klasie, mogą być zdezorientowani, czy w przyszłym roku dzieci zostaną w siódmej klasie, zamiast iść do gimnazjum. Poczekałbym rok. Poza tym samorządy mają pewien kłopot techniczny. Mam wątpliwości związane z infrastrukturą, bo jeżeli dzieci będą chodziły, owszem, do tej samej podstawówki, ale jeździły do budynku gimnazjum, które gdzieniegdzie jest daleko, to czułbym się spokojniejszy, gdyby samorządy miał czas. Chaos będzie argumentem przeciwko tej reformie.

 

Ks. Henryk Zieliński („Idziemy)

Pakiet „Za życiem”

Używanie argumentu, że na 4 tys. zł wyceniono życie ludzkie czy że za tyle usiłuje się kupić kobiety, żeby rodziły niepełnosprawne dzieci, jest zwyczajnie podłe. Tego nie da się inaczej określić. Przecież wiele kobiet, może nawet większość, które w czasie badań prenatalnych dowiedziały się, że noszą pod sercem chore dziecko, i tak decydowało się je urodzić. Mimo że nie było żadnego wsparcia. Wsparcie dla tych matek, choćby symboliczne, takie, na ile nas w tej chwili stać, jest czymś niewątpliwie pozytywnym. Poza tym to jest cały pakiet pomocy.

 

Anita Gargas (TVP)

Elekt z zarzutami?

Kampania w USA była bardzo brutalna dlatego, że oboje kandydaci mają bardzo wiele „za uszami”. Oboje są tak samo pogardliwi w stosunku do opinii publicznej, oboje będą mieli kłopoty, również prawne. Hilary Clinton może być przesłuchiwana. Może się zdarzyć, że – jeśli oczywiście wygra wybory – będzie miała zarzuty jeszcze przed zaprzysiężeniem. Czy Amerykanie chcą mieć prezydenta elekta z zarzutami? I co wtedy dalej z kadencją?

 

***
SALON DZIENNIKARSKI (wcześniej Salon Dziennikarski Floriańska 3) to wspólna audycja publicystyczna Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Kolejne odcinki emitują w sobotnie poranki o godz. 9:15 Radio Warszawa (106,2 FM) i TVP Info. Można jej słuchać na żywo w internecie – na stronie Radia Warszawa oraz oglądać – na stronie TVP Info.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w naszym archiwum Audio. Omówienia poszczególnych odcinków można znaleźć w zakładce Salon Dziennikarski.

Audycję transmituje lub retransmituje kilkanaście innych lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio FIAT w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Londyn oraz Katolickie Radio Zamość.

fot. PAP/Tomasz Gzell
Idziemy nr 46 (580), 13 listopada 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 lutego

Czwartek, II Tydzień Wielkiego Postu
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże
i wydają owoc dzięki swojej wytrwałości.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 16, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter