12 lipca
piątek
Jana, Brunona, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rząd zapowiada wyższe zasiłki dla bezrobotnych

Ocena: 0
1234

Podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych do połowy minimalnego wynagrodzenia, reformę urzędów pracy, nową ustawę o wsparciu osób z niepełnosprawnością i 5 tys. nowych miejsc pracy dla nich w instytucjach publicznych – zapowiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska po spotkaniu z premier Beatą Szydło.

fot. PAP/Marcin Obara

W czwartek szefowa rządu, w ramach przeglądu resortów, spotkała się z Rafalską oraz ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem.

 

Dwa programy dla rodzin

Na konferencji prasowej po tym spotkaniu Szydło poinformowała, że w tym roku Rafalska będzie wnioskowała o podwyższenie zasiłku dla osób bezrobotnych do kwoty połowy minimalnego wynagrodzenia. Zapowiedziała też prace nad programem prorodzinnym, który zostanie przyjęty w tym roku i będzie uzupełnieniem programu "Rodzina 500 plus".

– Jak mówiliśmy z panią minister, będziemy nadal pracować w tym roku nad dwoma programami rządowymi. Pierwszy z nich to program prorodzinny, który został na koniec ubiegłego roku przygotowany przez ministerstwo. On nie został jeszcze w całości przyjęty przez rząd, dlatego, że jest to bardzo duże spektrum różnego rodzaju rozwiązań i propozycji – powiedziała premier.

– Kolejna sprawa na agendzie prac ministerstwa i zespołu międzyresortowego to program "Za życiem", przyjęty pod koniec ubiegłego roku. I również w tym roku będzie wdrażany, będą przygotowywane projekty ustaw, które na bieżąco będą przedkładane do prac rządowych – poinformowała Szydło.

Rafalska dodała, że pierwszy pakiet ustaw "Za życiem" będzie obowiązywał od 1 lipca br. – Ogromnie dużo pracy ustawowej będziemy mieli, pracując nad programem "Za życiem". Szereg rozwiązań i propozycji programowych musi się zamienić w akty prawne – powiedziała. Jak mówiła, niezwykle ważne są też usługi wspierające i rehabilitacyjne, rozwój sieci środowiskowych domów samopomocy, tworzenie rehabilitacji przy warsztatach terapii zajęciowej, preferencyjne warunki do zakładania miejsc żłobkowych dla dzieci z niepełnosprawnościami.

 

3,66 proc. PKB na politykę rodzinną

Na program "Za życiem" w ciągu pięciu lat jego realizacji zaplanowano 3,7 mld zł; w 2017 r. – 511 mln zł. Program ma wspierać rodziny w trudnej sytuacji, m.in. wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami.

Rafalska podkreśliła, że ma zagwarantowane pełne finasowanie programu 500 plus w 2017 r.; jak dodała, koszt 12 miesięcy prowadzenia programu to 23 mld 166 mln zł, łącznie z obsługą tego zadania przez samorządy.

Jak zaznaczyła, dzięki m.in. tym środkom ogólne nakłady z budżetu państwa na politykę rodzinną wzrosły do poziomu 3,66 proc. PKB. – To jest naprawdę spory wzrost. 2,5 proc. PKB to były nakłady w minionym roku. To jest już powód do mówienia o tym, że jest to wysoki poziom finansowania polityki rodzinnej – podkreśliła szefowa MRPiPS.

 

Żłobki, karty i adopcje

Mówiąc o innych działaniach swojego resortu na rzecz rodzin, Rafalska zapowiedziała m.in. dalsze rozwijanie miejsc opieki dla najmłodszych, takich jak żłobki i kluby dziecięce. Poinformowała, że rząd dofinansuje utworzenie ponad 12 tys. nowych miejsc opieki dla najmłodszych i ponad 42 tys. miejsc już istniejących.

Zapowiedziała też udoskonalanie Karty Dużej Rodziny – rozszerzyć ma się krąg uprawnionych, powstać ma aplikacja mobilna. Będą również – jak mówiła – ułatwienia w składaniu on-line wniosków o kolejne świadczenia dla rodzin; będzie można to robić przez platformę Emp@tia, po założeniu profilu zaufanego za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Szefowa MRPiPS zapowiedziała także zwiększenie kontroli nad adopcjami międzynarodowymi. – Chcemy stworzyć takie warunki, by polskie dzieci były adoptowane przez polskie rodziny, również dzieci z niepełnosprawnościami – mówiła. Jak dodała, adopcji zagranicznych w skali roku jest ok. 300. Zwróciła uwagę, że panuje przekonanie, iż te adopcje dotyczą wyłącznie dzieci niepełnosprawnych, jednak – jak przekonywała – dzieci z niepełnosprawnościami stanowią zaledwie ok. 20 proc. tej grupy. – Ponad 70 proc. adoptowanych za granicę dzieci to są rozdzielane rodzeństwa – to jest naprawdę poważny problem – powiedziała Rafalska.

– Zrobimy wszystko, by do minimum ograniczyć adopcje zagraniczne, stworzymy takie warunki, żeby polskie dzieci były adoptowane przez polskie rodziny – zadeklarowała premier.

 

Zmiany w urzędach pracy

Nawiązując do zapowiedzi o reformie urzędów pracy, Rafalska mówiła, że chodzi o to, by wydatkowanie miliardów złotych z Funduszu Pracy było efektywniejsze. – Chcielibyśmy, żeby ta reforma weszła w życie z dniem 1 stycznia 2018 r., więc cały wysiłek i trud legislacyjny musiałby być natychmiast podjęty, bo to duże wyzwanie – powiedziała.

Zastrzegła, że podniesienie zasiłku dla bezrobotnych wymaga uzgodnień z ministrem finansów. – Sytuacja Funduszu Pracy pozwoliłaby na sfinansowanie wyższych zasiłków dla osób bezrobotnych – zaznaczyła Rafalska.

Zapowiedziała też walkę z patologiami na rynku pracy. Ważnym elementem w tym obszarze ma być stworzenie nowoczesnego indywidualnego i zbiorowego prawa pracy.

 

Dla niepełnosprawnych i cudzoziemców

Szefowa MRPiPS zapowiedziała również nową ustawę o wsparciu osób niepełnosprawnych; ma być przygotowana do końca roku.

Poinformowała, że resort zadba o miejsca zatrudnienia dla osób niepełnosprawnych w administracji publicznej i przedsiębiorstwach publicznych. – PFRON jest w trakcie podpisywania porozumień z wieloma resortami, instytucjami, policją, Pocztą Polską. Zakładamy, że do końca roku w tych instytucjach publicznych powstanie dodatkowo 5 tys. nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych – powiedziała.

Rafalska była też pytana m.in. dostęp do rynku pracy dla cudzoziemców. – Z całą pewnością ta sytuacja, która jest na rynku pracy, wyraźnie nam pokazuje, że w Polsce zaczyna brakować rąk do pracy – oceniła. Przypomniała, że nad rozwiązaniami korzystnymi dla imigrantów pracuje zespół pod kierunkiem wiceministra rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, jej resort natomiast przygotował propozycje wdrożenia unijnej dyrektywy w tym zakresie. – Jest to polityka zachęcająca do przyjęcia tu obcokrajowców ze Wschodu, natomiast mój resort też stoi na stanowisku, że ona musi być w jakiś sposób kontrolowana – dodała. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 lipca

Piątek, XIV Tydzień zwykły
Gdy przyjdzie Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy
i przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 16-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter