7 lutego
piątek
Ryszarda, Teodora, Romana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Asystenci potrzebni od zaraz

Ocena: 0
93

„Godne życie dla każdego”, „Chcemy żyć, a nie tylko przeżyć” – to hasła, które protestujący przed budynkiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów umieścili na banerach.

Fot. Pixabay - CC0

Domagają się oni szybkiego wprowadzenia przepisów dotyczących asystencji zgodnych z Konwencją ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami, którą Polska ratyfikowała w 2012 r. Asystentów pomagających w przesiadce na wózek, przy ubieraniu się, higienie, wymianie butli z tlenem, poruszaniu się po mieście, niepełnosprawni nierzadko opłacają sami. Bywa, że pochłania to nawet 90 proc. ich dochodów.

Od napisania ustawy minęły ponad dwa miesiące. Niezwłoczne rozpoczęcie konsultacji społecznych, przyjęcie projektu ustawy przez RM i wniesienie inicjatywy ustawodawczej do lutego 2025 r. oraz przeprocedowanie ustawy przez Sejm i Senat w ciągu miesiąca – to postulaty, które znalazły się w petycji złożonej na ręce minister ds. społeczeństwa obywatelskiego Adriany Porowskiej. Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń wyraził nadzieję, że projekt ustawy zostanie przepracowany przez parlament i podpisany przez prezydenta jeszcze w pierwszym kwartale przyszłego roku. Kolejne miesiące będą potrzebne m.in. na przygotowanie niezbędnej infrastruktury. Pierwsi asystenci osób z niepełnosprawnością, którzy swoją pracę będą mogli wykonywać w sposób ciągły, a nie – jak dotychczas – projektowy, mają podjąć ją w 2026 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na UW, dziennikarka, autorka książek o tematyce rodzinnej i historycznej


monika.odrobinska@idziemy.com.pl

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 lutego

Piątek, IV Tydzień zwykły
Pierwszy Piątek Miesiąca
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mk 6, 14-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do bł. Bartola Longo 1-9 II
Nowenna do Matki Bożej z Lourdes 2-10 II

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter