10 sierpnia
środa
Borysa, Filomeny, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rosyjska blokada zbóż z Ukrainy potęguje kryzys głodu w Azji i Afryce

Ocena: 0.4
307

Zboże przeznaczone na eksport utknęło na Ukrainie ze względu na blokadę morską stosowaną przez Rosjan. Głos w tej sprawie zabrał papież Franciszek, apelując podczas audiencji generalnej o zniesienie blokady. Podkreślił, że nie można wykorzystywać podstawowej żywności jako broni wojennej.

Fot. pixabay.com/CCO

Niemal od początku wojny Rosjanie blokują ukraińskie porty na Morzach Czarnym i Azowskim. Przez to kraj nazywany „spichlerzem świata” nie jest w stanie eksportować swoich plonów. Takie działania Rosjan zwiększają ryzyko głodu w wielu ubogich krajach. Od ukraińskiego zboża zależy bowiem życie milionów ludzi na całym świecie – wskazuje ukraiński ekonomista Zinoviy Svereda.

Imperium rosyjskie zawsze używało zbóż jako broni, wystarczy sięgnąć do wydarzeń z przeszłości. Obecnie historia się powtarza. Ukraińskie zboża były dotąd eksportowane do krajów biednych, zwłaszcza w Azji i Afryce. Obecnie mieszkańców wielu tych państw czeka głód, ponieważ wojna wywołała efekt domina, a gospodarki tych krajów były uzależnione od dostaw z Ukrainy

- powiedział papieskiej rozgłośni Zinoviy Svereda.

Jedynym rozwiązaniem jest obecnie międzynarodowa solidarność i dzielenie się z biedniejszymi chlebem i zbożami. W budowaniu pokoju musimy zaangażować się wszyscy, zarówno Kościół jak i poszczególne społeczeństwa, partie polityczne i stowarzyszenia. To jednak działania na krótką metę. W dłuższej perspektywie należy zadbać o budowanie kultury dzielenia się i porzucić marnotrawstwo. Jak bowiem pokazują badania, w państwach rozwiniętych marnuje się ok. 36 proc. wyprodukowanej żywności.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 sierpnia

Środa, XIX Tydzień zwykły – święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika
Kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 12, 24-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter