1 maja
środa
Józefa, Jeremiasza, Filipa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rola migracji w Europie tematem debaty na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Ocena: 0
1515

Szczerski podkreślił, że ponad połowa pozwoleń na pracę wydanych w UE została wydana w Polsce. Zdaniem prezydenckiego ministra, jest to efekt działań polskich władz w ostatnich trzech latach. Krytykował również poprzednie rządy za to, że Polska nie uczestniczyła w negocjowaniu porozumień mińskich i nie ma na nie obecne wpływu. Określił to jako "największą polską katastrofę w polityce zagranicznej po 1989 r." i stwierdził, że jest za to odpowiedzialny m.in. b. prezydent Bronisław Komorowski.

Karczewski powiedział, że sytuacja w Europie jest dynamiczna, a wydarzenia takie jak Brexit, zaskakują społeczeństwa europejskie. "Jeżeli UE stanie się Unią dwóch, trzech prędkości, to granice UE się skurczą" - mówił. W kontekście migracji zaznaczył rolę aktywności państw europejskich m.in. w miejscu pochodzenia migracji w Afryce.

Tariceanu podkreślał natomiast rolę Partnerstwa Wschodniego i rozszerzeniu UE. "Rumunia przywiązuje bardzo dużą wagę do rozszerzenia Unii" - zadeklarował. Według niego, rozwój na linii Wschód-Zachód jest dość powolny, a Rumunia chciałaby pogłębić równowagę ekonomiczną Europy. Tariceanu przypomniał też, że jego kraj chciałby w 2020 r. zorganizować szczyt Partnerstwa Wschodniego. Marszałek Senatu Rumunii podkreślał również rolę migracji w obecnej Europie i ocenił, że należy koncentrować się na eliminowaniu przyczyn migracji w miejscu ich powstania.

Tariceanu zaznaczył, że Rumunia jest zainteresowana poprawą możliwości adaptacji migrantów i usprawnieniem procesu przyznawania migrantom statusu uchodźców. Krytykował również partie populistyczne, i - jak ocenił - postępującą ksenofobię w Europie.

Latorcai mówił z kolei, że rząd węgierski myśli o UE, jako o zgromadzeniu "silnych państw narodowych". "Oczekujemy od UE, że powrócimy do naszych korzeni, kiedy tworzono Wspólnotę, czyli znajdziemy te wartości, które uczyniły z Europy jeden z najlepszych obszarów do życia na ziemi" - powiedział. Jego opinię - dotyczącą wizji Europy jako zgromadzeniu silnych państw narodowych - poparł Terlecki, który stwierdził, że Polska ma zbieżne stanowisko w tej kwestii.

Mówiąc o migracji, Latorcai ocenił, że dotychczasowa polityka Węgier w tej kwestii, znajduje coraz większe poparcie w UE. "Największym problemem jest przeludnienie Afryki (...) a utrzymanie ich na miejscu, w swoich krajach jest ogromnym wyzwaniem" - ocenił. Podkreślał również rolę państw Grupy Wyszehradzkiej w walce z migracją, w tym m.in. poprzez pomoc w zabezpieczeniu zewnętrznych granic Libii. Jak dodał, Węgry stoją na stanowisku, żeby pomagać krajom, z których pochodzą migranci.

Marinković mówił natomiast, że dużym wyzwaniem dla serbskiego rządu było przyjęcie migrantów w 2015 r. Obecnie - jak dodał - Serbia w kwestii migracji współpracuje z krajami UE, w tym głównie z południa Europy. W kontekście migracji podkreślał rolę państw Grupy Wyszehradzkiej oraz współpracy Serbii z V4. Serbski polityk zadeklarował, że celem jego kraju jest dołączenie do UE. "Będziemy tę stabilność regionalną dalej osiągali. Kosowo i Albania to są te elementy, nad którymi będziemy się bardzo mocno pochylali i będziemy starali się znaleźć rozwiązania dla Albańczyków z Kosowa" - zadeklarował.

Garzon stwierdziła, że mówiąc o migracji nie należy mówić tylko o działaniu poszczególnych państw, ale całej UE i jej granicach zewnętrznych. "Razem tworzymy grupę blisko współpracującą i nie możemy sobie wybierać z koszyka tego, w jakich kwestiach współpracuje, a w jakich nie" - oceniła. Jak poinformowała ponad 29 tys. migrantów w sposób "nieregularny i niewłaściwy" dotarło do końca sierpnia 2018 r. do Hiszpanii. W ubiegłym roku - jak mówiła - liczba ta wyniosła 19 tys.

Podkreślała również rolę pomocy krajom pochodzenia migracji i zaznaczyła, że należy odpowiednio zarządzać problemem migracji, ponieważ stanie się to - jej zdaniem - jeszcze większym problemem. Zaznaczyła, że kraje UE powinny być bardziej solidarne i wspólnie partycypować w kosztach utrzymania migracji.

Nikolić ocenił natomiast, że stabilizacja Europy wynika również z kwestii, na które Bruksela - jego zdaniem - nie ma wpływu. Według czarnogórskiego polityka, największym problemem w sąsiedztwie jego kraju jest kwestia Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa. "Chcielibyśmy importować europejską stabilność do naszego sąsiedztwa" - mówił. Kwestię migracji Nikolic wymienił jako priorytet dla UE. "UE musi walczyć z napływem migracji i problemem migracji, co wychodzi poza ramy narodowe" - podkreślił.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 kwietnia

Wtorek, V Tydzień wielkanocny
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 27-31a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter