7 czerwca
środa
Roberta, Wieslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rektor Domu Pielgrzyma w Jerozolimie: "niebezpieczna sytuacja chaosu"

Ocena: 0
612

Rektor austriackiego Domu Pielgrzyma na Starym Mieście w Jerozolimie wyraził głębokie zaniepokojenie „niebezpieczną sytuacją chaosu” wywołaną ostatnimi wydarzeniami w konflikcie między Izraelem i Palestyńczykami. Wprawdzie ludzie w regionie są już przyzwyczajeni do tragicznych sporów i aktów przemocy, jednak aktualna eskalacja ma wymiar, jakiego na jerozolimskim Starym Mieście nie przeżywano od dziesięciu lat, powiedział ks. Stephan Bugnyar w rozmowie z austriackim radiem ORF 10 maja.

Fot. pixabay.com/CCO

 Austriacki duchowny, który już od 20 lat mieszka w Jerozolimie, wyraził nadzieję, że uspokoić sytuację mogą wysiłki polityczne, ale też święta islamskie w tych dniach kończące miesiąc postu, Ramadan. Jednocześnie z niepokojem obserwuje on, że eskalacja rozprzestrzenia się z Jerozolimy na terytoria palestyńskie „Szczerze mówiąc, nie widzę w tej chwili, jak można to opanować”, stwierdził kapłan.

W innej rozmowie z mediami austriackimi ks. Bugnyar wyjaśniał różne przyczyny, które doprowadziły do obecnej niebezpiecznej eskalacji. W tym zwrócił m.in. uwagę na zbieżność ostatnich dni Ramadanu z Dniem Jerozolimy, w którym wielu Izraelczyków zazwyczaj paraduje po Starym Mieście, aby upamiętnić aneksję wschodniej Jerozolimy przez Izrael w wojnie sześciodniowej (1967 r.). Jego zdaniem „ten zbieg okoliczności sam w sobie prowadzi do zwiększenia potencjału konfliktu w mieście”.

Ponadto w niektórych częściach wschodniej Jerozolimy miały miejsce demonstracje w związku z roszczeniami majątkowymi. Protesty wywołała m.in. groźba przymusowych eksmisji palestyńskich domów we wschodniej Jerozolimie w dzielnicy Sheikh Jarrah ( Asz-Szajch Dżarrah) na rzecz żydowskich osadników. Należy również pamiętać o aktualnej sytuacji politycznej, na przykład o trwających rozmowach w sprawie nowego rządu izraelskiego, powiedział ks. Bugnyar. Podsumowując zaznaczył, że w ostatnich dniach „wytworzyła się niebezpieczna sytuacja”, która „wymknęła się spod kontroli”.

W dotychczasowych starciach demonstrantów palestyńskich z policją ponad 270 osób, w tym 17 policjantów, zostało rannych.

Głębokie zaniepokojenie „utrzymującymi się aktami przemocy w okupowanej wschodniej Jerozolimie a także możliwymi wysiedleniami rodzin palestyńskich z ich domów” wyraził sekretarz generalny ONZ António Guterres . Zaapelował też o zachowanie i przestrzeganie „status quo świętych miejsc”. O przerwanie przemocy apelował też po niedzielnej modlitwie „Regina caeli” papież Franciszek.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 czerwca

Środa - IX Tydzień zwykły
Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 12, 18-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter