29 września
czwartek
Michala, Gabriela, Rafala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Putin: na pokładzie polskiego Tu-154M nie było wybuchów

Ocena: 0
403

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w czwartek, że na pokładzie polskiego Tu-154M, który rozbił się w 2010 roku pod Smoleńskiem, nie doszło do wybuchów.

fot.PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

– Jeśli w samolocie były wybuchy – samolot skąd wyleciał, z Moskwy? Z Warszawy – to znaczy, tam je podłożono. Czy przedostali się rosyjscy agenci i podłożyli materiały wybuchowe, czy jak? Szukajcie w takim razie u siebie – powiedział Putin. Dodał następnie: "Nie było tam żadnych wybuchów, to zostało zbadane przez ekspertów ze strony polskiej i z rosyjskiej".

Według rosyjskiego prezydenta, który wypowiadał się podczas dorocznej konferencji prasowej dla mediów rosyjskich i zagranicznych, przebadano w sposób najdokładniejszy wszystko, co wydarzyło się na pokładzie Tu-154M. Putin oświadczył, iż do kabiny wszedł "ktoś", komu powiedziano, że nie można wylądować, jednak "ktoś" nalegał mówiąc, że musi o tym zameldować. – I wylądowali – oznajmił.

Ocenił, że doszło do "nieszczęścia i katastrofy". Zapewnił, że Rosja przeżywała ją razem z Polską.

– Jeśli jest problem i tragedia, należy odnosić się do tego, jak do tragedii, a nie budować tutaj żadnych domysłów politycznych – mówił Putin. – Czy chcecie dodatkowo utrudnić stosunki polsko-rosyjskie? Po co? By podwyższyć własne notowania? – pytał.

Rosyjski prezydent oznajmił także, że "stosunki rosyjsko-polskie są ważniejsze niż po prostu bieżąca wewnętrzna walka polityczna w Polsce pomiędzy różnymi siłami, które wykorzystują jakiś front antyrosyjski". – Przewróćcie w końcu tę kartę, dorośnijcie w końcu, osiągnijcie dojrzałość odpowiadającą wymogom dnia dzisiejszego i interesom narodu polskiego – apelował Putin.

Oświadczył także: "Czepianie się tych problemów, dalszy rozkład stosunków rosyjsko-polskich nie jest dla Polski korzystny". Wezwał również Polskę do oszacowania, "ile miejsc pracy zostało straconych, jaka mogłaby pojawić się produkcja zorientowana na rynek rosyjski".

– Nie potrzebujemy niczego od Polski; chcemy rozwijać z Polską stosunki. Mam nadzieję, że to podejście weźmie górę – podsumował.

Na pytanie o katastrofę smoleńską Putin odpowiadał również na konferencji w 2016 roku. Oświadczył wówczas, iż zwrot wraku polskiego Tu-154M nie jest możliwy, dopóki Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej będzie prowadził śledztwo w sprawie tej katastrofy. Oświadczył także, iż "należy ukrócić spekulacje w tej sprawie" i ocenił, że doszło do "strasznej tragedii".

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 września

Czwartek, XXVI tydzień zwykły, święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
Błogosławcie Pana, wszyscy Jego aniołowie,
wszyscy słudzy, pełniący Jego wolę.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 1, 47-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter