27 maja
piątek
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezydent Francji w sprawie pobicia manifestanta: Nie będzie bezkarności

Ocena: 0
1871

Skandal wokół urzędnika Pałacu Elizejskiego Alexandre’a Benalli, który na demonstracji 1 maja pobił parę młodych manifestantów, stał się we Francji aferą państwową. W poniedziałek przed komisją parlamentarną przesłuchiwany był w tej sprawie szef MSW. 

fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

W związku z aferą francuski parlament zawiesił pracę nad zmianami w konstytucji, a rządowi może się nie udać ich przeprowadzenie, gdyż potrzebuje do tego głosów opozycji. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział zmiany w swoim biurze po aferze z udziałem swojego współpracownika Alexandra Benalli. "Nie będzie bezkarności" - cytuje słowa Macrona agencja AFP, powołując się na źródło bliskie Pałacowi Elizejskiemu.

Według AFP Macron stwierdził, że fakty dotyczące Banelli "są nie do zaakceptowania". Agencja Reuters dodaje, że Macron spotkał się w niedzielę wieczorem z kilkoma członkami rządu, aby omówić tę sprawę.

"Prezydent powiedział, że zachowanie Alexandra Benalli było nie do przyjęcia, szokujące, i że nie może pozwolić na to, aby ktoś w jego otoczeniu był ponad prawem" - pisze Reuters, także powołując się na źródło bliskie prezydenckiemu pałacowi. Dodaje, że Macron skomentował po raz pierwszy tę sprawę odkąd ujrzała ona światło dzienne.

Na poniedziałek zapowiedziane jest przesłuchanie w tej sprawie przed komisją prawną niższej izby francuskiego parlamentu Zgromadzenia Narodowego szefa francuskiego MSW Gerarda Collomba. Przesłuchanie będzie miało charakter publiczny i będzie retransmitowane.

Alexandre Benalla jest oskarzony o pobicie jednego z uczestników demonstracji, która miała miejsce 1 maja. W minioną środę dziennik "Le Monde" opublikował nagranie wideo, na którym  widać, jak mężczyzna w hełmie policyjnym wyciąga z tłumu i szarpie młodą kobietę, a następnie bije leżącego mężczyznę. Został on zidentyfikowany jako Benalla.

Początkowo Benalla został zawieszony w pełnieniu obowiązków na 15 dni, po czym pozwolono mu na powrót do pracy. Jednak pod wpływem nacisków opinii publicznej Pałac Elizejski ogłosił w piątek, że zamierza go zwolnić. Tego dnia trafił też do aresztu tymczasowego.

W związku z tą sprawą, która już oceniana jest jako najpoważniejszy dotąd kryzys w prezydenturze Emmanuela Macrona, zatrzymano trzech policjantów, którzy mieli wydobyć materiał wideo z zajścia z monitoringu miejskiego Paryża i przekazać go Benalli.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Piątek, VI Tydzień Wielkanocny - Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa albo wspomnienie św. Pawła VI, papieża
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16, 20-23a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter