28 stycznia
piątek
Walerego, Radomira, Tomasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pöttering: wartości chrześcijańskie są podstawą

Ocena: 0
275

– Unia Europejska tylko wtedy jest wiarygodną wspólnotą wartości, jeśli godność każdego człowieka jest kryterium polityki – powiedział Hans-Gert Pöttering – były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w Kamieniu Śląskim. Międzynarodowa konferencja pt.: „Wiara fundamentem tożsamości” została zorganizowana z okazji jubileuszu 500-lecia Reformacji.

fot. PAP/Krzysztof Świderski

Hans-Gert Pöttering zaapelował, aby żadnego człowieka nie wykluczać. – Naturalnie, terroryści muszą być w sposób zdecydowany zwalczani, ale nie można wykluczać jakieś wspólnoty religijnej. Pokojowo nastawiony muzułmanin jest naszym współobywatelem i jest tak samo godny jak każdy inny. Kto wywołuje przemoc, a to są nie tylko muzułmanie, ten musi wywoływać nasz sprzeciw – dodał.

Przewodniczący Fundacji Konrada Adenauera przypomniał również, że chrześcijańskie wartości są uniwersalne i dostępne dla wszystkich. – Istnieje wiele mniejszości, nie tylko etniczne. Niezależnie od przekonań religijnych wartości chrześcijańskie są podstawą tego, co wspólne w naszym działaniu. Te wartości łączą 500 mln ludzi w Unii Europejskiej. Zjednoczona Europa bez korzeni chrześcijańskich jest nie do wyobrażenia – przyznał.

Zdaniem byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, ojcowie założyciele Unii Europejskiej, Konrad Adenauer, Robert Schuman i Jean Monnet wymyślili integrację europejską jako projekt pokojowy i wspólnotę prawa. – Unia Europejska opiera się na prawie, pokoju i wolności. Wolność nie może istnieć bez szacunku wobec praw innych, a pokój nie może działać bez uczciwej wymiany. Wolność, pokój, prawo, dobrobyt socjalny możliwe są tylko razem, a nie przeciwko sobie – zaznaczył.

– Społeczeństwo – mówił Pöttering – powinno respektować mniejszości narodowe i religijne, bo każdemu człowiekowi przysługuje szacunek i godność. Do naszego społeczeństwa należy nieodłącznie pluralizm. W tej różnorodności musimy się nawzajem tolerować. Unia Europejska musi być mierzona tym, jak obchodzi się z mniejszościami, chroni i wspiera je w utrzymaniu dziedzictwa kulturowego – stwierdził. Na zakończenie swojego wystąpienia Hans-Gert Pöttering podziękował abp. Alfonsowi Nossolowi za zaangażowanie na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.

Zdaniem bp. Andrzeja Czai, wiara i tożsamość mają cechy wspólne, obie są dogłębnie indywidualne i osobiste, a jednocześnie mają charakter społecznościowy. Zależą od osobistej decyzji człowieka. Zarówno wiara w Boga, jak i przyznanie się do jakieś nacji, to decyzje dojrzewające we wspólnocie, dlatego potrzebne jest wsparcia z zewnątrz, kościelne i społeczne.

– Niemiec, który wierzy – mówił ordynariusz diecezji opolskiej – potrzebuje akceptacji i wsparcia zarówno społeczeństwa, jak i Kościoła. Ważne przy tym są rodzina, system oświaty, opinia publiczna, możliwości poznania i pielęgnowania własnej kultury oraz wsparcie państwa, w którym żyje mniejszość – podkreślił i dodał, że w tym wspieraniu ważna jest współpraca na wszystkich płaszczyznach.

Diecezję opolską wyróżnia wysoki odsetek wierzących Niemców. Szacunkowo stanowią oni 1/3 wszystkich mieszkańców, tzn. około 300 tys. Mniejszość niemiecka objęta jest opieką duszpasterską w poszczególnych parafiach. Msze św. cieszą się w wielu miejscowościach dobrą frekwencją, a na pielgrzymki Niemców na Górę św. Anny oraz do sanktuarium Matki Bożej Pomocnej w Zlatych Horach przybywają tysiące pielgrzymów.

Jednak, przyznał opolski biskup, zauważalne są coraz bardziej procesy asymilacyjne. – Tożsamość Niemców w naszym regionie jest rozmiękczana. Opinia publiczna wspiera szczodrze mniejszość niemiecką, co z kolei osłabia wśród dzieci więź z kulturą niemiecką. Średnie pokolenie dysponuje już małą znajomością języka, a dzieci z kolei uczą się niemieckiego nie zawsze z radością. Studenci germanistyki opanowują język, ale duch kultury niemieckiej powinien zostać silniej uwzględniony – zaznaczył bp Czaja.

Konferencja „Wiara fundamentem tożsamości” została zorganizowana w Kamieniu Śląskim m.in. przez Duszpasterstwo Mniejszości Narodowych Diecezji Opolskiej z okazji jubileuszu 500-lecia Reformacji. Celem było zastanowienie się nad znaczeniem religii chrześcijańskiej w budowaniu tożsamości mniejszości narodowych oraz dyskusja o znaczeniu wartości chrześcijańskich w polityce.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 stycznia

Piątek, III Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 4,26-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter