30 kwietnia
wtorek
Mariana, Donaty, Tamary
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polska Rada Ekumeniczna zwróciła się do rabina Schudricha

Ocena: 0.5
555

Profanacja święta i tradycji żydowskiej w Sejmie bez względu na wyznanie zasługuje na bezwzględne i wszechstronne potępienie – napisał prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Andrzej Malicki, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP w liście do naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha.

fot. PAP/Paweł Supernak

Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, superintendent Naczelny Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP bp Andrzej Malicki, skierował do rabina list otwarty, w którym nawiązał do zgaszenia przez posła Konfederacji Grzegorza Brauna świec na chanuki ustawionej w Sejmie.

Jak zaznaczył,

incydent w Sejmie i atak na świece chanukowe dotyka nie tylko wszystkich wyznawców judaizmu, ale także nas jako wyznawców Chrystusa.

Jesteśmy poruszeni i zawstydzeni, że w naszym kraju szczycącym się tolerancją może ciągle dochodzić do aktów antysemickiej wrogości poprzez słowa i czyny

- oświadczył bp Malicki.

Podkreślił, że

profanacja święta i tradycji żydowskiej w tak ważnym miejscu dla wszystkich Polek i Polaków bez względu na wyznanie zasługuje na bezwzględne i wszechstronne potępienie.

12 grudnia w gmachu Sejmu odbywała się uroczystość zapalenia świec w związku z żydowskim świętem Chanuka. Poseł Konfederacji Grzegorz Braun przerwał to wydarzenie gasząc świece gaśnicą.

Polska Rada Ekumeniczna i jej działania

Polska Rada Ekumeniczna powstała w 1946 r. i aktualnie zrzesza siedem Kościołów członkowskich: Kościół Chrześcijan Baptystów w RP, Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP, Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP, Kościół Polskokatolicki w RP, Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP oraz Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Członkami stowarzyszonymi PRE są Towarzystwo Biblijne w Polsce oraz Społeczne Towarzystwo Polskich Katolików.

Rada działa na rzecz rozwoju dialogu ekumenicznego, tolerancji religijnej oraz zbliżenia i pielęgnowania braterskich stosunków między Kościołami. Swą działalność prowadzi na wielu polach: organizuje ekumeniczne nabożeństwa, konferencje, obozy i wymiany młodzieżowe, podejmuje inicjatywy diakonijne (charytatywne), prowadzi dialog międzywyznaniowy i konsultacje z organami państwa, współpracuje z mediami, realizuje różnorodne projekty. Prace Rady prowadzone są w jej komisjach i oddziałach regionalnych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 kwietnia

Wtorek, V Tydzień wielkanocny
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 27-31a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter