18 marca
niedziela
Cyryla, Edwarda, Boguchwaly
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pierwsze w parlamencie

Ocena: 5
720

Józef Piłsudski przyznał, że nadał kobietom prawa wyborcze nie dlatego, że się o nie upominały, ale że zdobyły je czynnym udziałem w walkach o niepodległość. Przykładem była Aleksandra Piłsudska.

Mimo ograniczeń i represji ziemie polskie w drugiej połowie XIX i na początku XX w. były sceną działań publicznych kobiet. Impulsem dla nich była walka o cele narodowe, co było specyfiką polskiego feminizmu. Jak twierdzi Katarzyna Sierakowska w książce „Działaczki społeczne, feministki, obywatelki…”, aktywność oświatowa była dla nich substytutem walki o równouprawnienie, ale i działalnością patriotyczną. To oświata była jednym z najważniejszych frontów walki z zaborcami o utrzymanie polskiej kultury i tożsamości narodowej. I w dużej mierze udało się to dzięki kobietom. W wolnej Polsce kobiety pokazały, na co jeszcze je stać, wstępując do parlamentu.

 

Wiktor i dromaderka

Choć w polskim parlamencie Aleksandra Piłsudska nie zasiadała, nie sposób pominąć jej w opowieści i drodze do niego polskich kobiet. W przededniu wybuchu I wojny światowej Aleksandra (jeszcze) Szczerbińska należała do młodszego pokolenia kobiet. Przyjęła rewolucyjną drogę do równouprawnienia, w przeciwieństwie do starszych koleżanek, działających legalistycznie. Okazało się to jedynym słusznym wyborem.

Wcześnie osierocona, wychowywana przez apodyktyczną babkę, daleka była od wizji siebie jako grzecznej pensjonarki, żony i matki. Opuściła Suwałki „z jedną główną drogą, w dodatku pełną dziur” – jak mówiła – by w Warszawie studiować w Wyższej Szkole Handlowej. Równolegle uczęszczała na Uniwersytet Latający, gdzie zgłębiała polską literaturę i historię, socjologię i ekonomię polityczną. Już wtedy zaczęła rozumieć, że prawa polityczne kobiet stanowiły część szerszej polityki. Wstąpiła do Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej. Jak podkreśla Magdalena Gawin w książce „Spór o równouprawnienie kobiet (1864-1919)”, walka Aleksandry o wolność polityczną miała być wstępnym warunkiem praw obywatelskich równych tym, którymi dysponowali mężczyźni.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 10 (648), 11 marca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 21 marca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły