31 marca
piątek
Beniamina, Dobromierza, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

PAP: Kalif Państwa Islamskiego prawdopodobnie nie żyje

Ocena: 0
860

Abu Bakr al-Baghdadi prawdopodobnie nie żyje. Informatorzy z Bliskiego Wschodu poinformowali "Reutersa" o śmierci samozwańczego kalifa Państwa Islamskiego.

fot. youtube.com

Jak podaje PAP, źródła w syryjskich i irackich siłąch specjalnych twierdzą, że szef dżihadystów zginął w wyniku operacji sił USA. Natomiast anonimowy przedstawiciel amerykańskich władz powiedział Associated Press, że Abu Bakr al-Baghdadi został zaatakowany w Idlibie w północno-zachodniej Syrii. Zaznaczył jednak, że czeka na potwierdzenie tych informacji.

Amerykański nalot

Według źródeł, przywódca sunnickiej organizacji próbował przedostać się do Turcji.

Nasze źródła z Syrii potwierdziły ekipie w irackim wywiadzie, odpowiedzialnej za ściganie Baghdadiego, że został on zabity wraz ze swoim osobistym ochroniarzem w Idlibie gdy próbował wydostać swoją rodzinę z Idlibu w kierunku granicą z Turcją

powiedział jeden z informatorów "Reutersa". W niedzielę również iracka telewizja państwowa podała, że doszło do ataku na Baghdadiego. Według niej Amerykanie dokonali nalotu na lokalizację, w której miał przebywać samozwańczy kalif. Zacytowano również eksperta od terroryzmu, który stwierdził, że iracki wywiad pomógł służbom USA ustalić miejsce przebywania Baghdadiego. Wersję tę potwierdza informator "Neewsweeka", pochodzący z amerykańskiej administracji.

Prezydent USA Donald J. Trump napisał na Twitterze:

Wydarzyło się coś bardzo ważnego!

Bardzo prawdopodobne jest, że chodzi właśnie o śmierć przywódcy Państwa Islamskiego. Pojawiła się też informacja, że prezydent USA ma wygłosić "specjalne oświadczenie" o 9 w niedzielę (czyli o 15 według naszego czasu).

Wieloletni terrorysta

Abu Bakr al-Baghdadi od 2010 roku kieruje Państwem Islamskim (które na początku było ramieniem Al-Kaidy w Iraku). Jego znaczenie dość szybko wzrosło, a już w 2011 roku USA wyznaczyło nagrodę 10 milionów dolarów dla tego, kto ujawni informacje, pozwalające pochwycić Baghdadiego. W szczytowym momencie Państwo Islamskie sięgało od Północnej Syrii do obrzeży Bagdadu, wzdłuż Tygrysu i Eufratu. 

W 2017 roku pojawiły się informacje, że udało się przywódcę PI zabić, ale okazały się one fałszywe.

AKTUALIZACJA

Prezydent Donald J. Trump potwierdził w specjalnym oświadczeniu, że udało się zabić Baghdadiego. 

Mówimy o człowieku, który działał w sposób brutalny i w taki sposób został też zabity. Ostatnia noc była świetna dla Stanów Zjednoczonych i świata. To były sceny jak z filmu. Został zabity jak pies. Już więcej nikogo nie skrzywdzi. Świat stał się bezpieczniejszy

powiedział Trump. Podziękował wszystkim, którzy byli zaangażowani w akcję i zaznaczył, że po stronie amerykańskiej nie było strat.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 marca

Piątek, V tydzień Wielkiego Postu
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 10, 31-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter