1 maja
środa
Józefa, Jeremiasza, Filipa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ochrona chorych dzieci

Ocena: 0
1226

Po wygłoszonej Sejmie zapowiedzi premier Beaty Szydło uruchomienia specjalnego programu wsparcia rodzin i matek, które zdecydują się urodzić i wychować niepełnosprawne dzieci, Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci zaproponowała współpracę w tym zakresie.

– Oczekujemy, że nowy program, który ma powstać – perinatalnej opieki paliatywnej – będzie opierał się na dobrej diagnostyce i na ekspertach, czyli na lekarzach, którzy tę koncepcję budowali – mówi prof. Joanna Szymkiewicz-Dangel, która od 1998 r. jest prekursorem tego typu opieki w Polsce, a obecnie kierownikiem naukowym ośrodka w dziedzinie perinatalnej opieki paliatywnej przy ul. Agatowej 10 w Warszawie. Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci jest referencyjnym ośrodkiem kardiologii prenatalnej oraz pediatrycznej opieki paliatywnej, międzynarodowym ośrodkiem konsultacyjnym i szkoleniowym.

W roku 2006 powstała tu poradnia USG, a od 2008 r. działa system pomocy psychologicznej dla każdej kobiety ciężarnej, która zgłasza się do poradni przed 24. tygodniem ciąży i ma rozpoznaną ciężką, nieuleczalną chorobę dziecka. Obecnie diagnozuje się w poradni rocznie ponad 300 wad wrodzonych, ponad 200 wad innych, udzielanych jest ponad 300 konsultacji psychologicznych. Perinatalna opieka paliatywna polega na zapewnieniu wszechstronnego wsparcia rodzicom poczętych dzieci i noworodków z wadami letalnymi, od diagnozy po opiekę przez cały okres po urodzeniu dziecka. Ośrodek współpracuje z warszawskimi Szpitalami: Klinicznym im. Księżnej Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej i Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego na Bielanach. Po urodzeniu chorego dziecka placówka przy ul. Agatowej zapewnia opiekę w domu.

Fundacja Warszawskie Hospicjum Domowe przesłała 13 października do premier Szydło dokument „Propozycja programu ochrony życia w przypadku rozpoznania wady letalnej w badaniach prenatalnych”. – Proponujemy szkolenie psychologów i stworzenie takiego systemu w polskich szpitalach, żeby zapewniona była odpowiednia opieka dla matki i dla dziecka. W Polsce potrzeba około 50 takich psychologów; każdego jesteśmy w stanie przeszkolić w ciągu dwóch miesięcy, co zajmie około 2-3 lat – wyjaśnia prof. Szymkiewicz-Dangel.

– Będziemy poszukiwać rodziców adopcyjnych dla dzieci, u których zdiagnozowano zespół Downa – zapowiada dr Tomasz Dangel, kierownik opieki pediatrycznej ośrodka. – Chcemy umożliwić kontakt rodzicom chorego dziecka z rodzicami adopcyjnymi zaraz po diagnozie – podkreśla.

W przypadku wad letalnych polskie prawo daje kobiecie możliwość przerwania ciąży. Po konsultacjach i wsparciu w ośrodku przy ul. Agatowej ok. 80 proc. diagnozowanych tam kobiet decyduje się na urodzenie dziecka.

Irena Świerdzewska
fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Idziemy nr 45 (579), 6 listopada 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 kwietnia

Wtorek, V Tydzień wielkanocny
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 27-31a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter