15 maja
sobota
Zofii, Nadziei, Izydora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ławrow: NATO instytucją z czasów zimnej wojny

Ocena: 0
383

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow w sobotę w przemówieniu podczas 53. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium skrytykował NATO, określając Sojusz jako instytucję zimnowojenną. Złożył równocześnie USA ofertę pragmatycznej współpracy.

fot. PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND

Szef MSZ Polski Witold Waszczykowski ocenił wystąpienie Ławrowa jako "zaczepne i agresywne".

– NATO jest nadal instytucją z czasów zimnej wojny, zarówno w umysłach, jak i w sercach – powiedział szef rosyjskiej dyplomacji w krótkim wystąpieniu skierowanym do uczestników konferencji poświęconej polityce zagranicznej i obronnej. "Elitarny klub państw", który rządzi światem, nie jest w stanie funkcjonować na dłuższą metę – dodał.

– W naszym wspólnym interesie jest wzmacnianie relacji amerykańsko-rosyjskich – zapewnił Ławrow. – My jesteśmy na to gotowi, jeżeli i USA są gotowe – zastrzegł.

Odnosząc się do sytuacji na wschodzie Ukrainy, minister obarczył ukraińskich nacjonalistów odpowiedzialnością za zbyt powolną realizację porozumień pokojowych z Mińska.

Odpowiadając na pytania, zarzucił zachodnim dziennikarzom brak obiektywizmu. Jego zdaniem korespondenci zachodnich mediów winę za konflikt przypisują tylko separatystom oraz piszą o zniszczeniach i ofiarach tylko po stronie ukraińskiej.

Waszczykowski powiedział PAP, że z "niemiłym zaskoczeniem" wysłuchał wystąpienia Ławrowa. – Było to wystąpienie zaczepne, agresywne, zawierające nieprawdy o sytuacji międzynarodowej – ocenił. Przemówienie szefa rosyjskiej dyplomacji nie stwarza – zdaniem polskiego ministra – nadziei na dialog z Moskwą.

Niezależnie od krytycznej oceny, Waszczykowski zwrócił uwagę na odniesienia Ławrowa w jego przemówieniu do pozytywnych aspektów relacji rosyjsko-amerykańskich w XIX wieku, w tym do historycznego faktu, że Rosjanie i Amerykanie nigdy nie walczyli ze sobą.

– Strona polska pilnuje jedynie, aby dialog amerykańsko-rosyjski, który jest w zasadzie zjawiskiem pozytywnym i oczekiwanym, nie odbywał się kosztem naszych interesów – zaznaczył Waszczykowski.

Konferencja w Monachium jest tradycyjnie forum wymiany poglądów polityków rosyjskich i zachodnich. W 2007 roku prezydent Rosji Władimir Putin właśnie w stolicy Bawarii wygłosił przemówienie, w którym zapowiedział odejście od współpracy z Zachodem i domagał się uznania rosyjskich interesów w Europie Środkowo-Wschodniej.

Z Monachium Jacek Lepiarz (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 maja

Sobota, VI Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Zofii
Znowu opuszczam świat i idę do Ojca.
+ Czytania liturgiczne  (rok B, I): J 16, 23b-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter