17 sierpnia
sobota
Zanny, Mirona, Jacka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kuchciński na Litwie: strategiczne partnerstwo to też poszanowanie praw mniejszości

Ocena: 0
297

– Strategiczne partnerstwo Polski i Litwy powinno oznaczać także poszanowanie praw mniejszości, m.in. w zakresie własności, kultury, oświaty i języka – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas plenarnego posiedzenia litewskiego Sejmu.

fot.PAP/Marcin Obara

– Strategiczne partnerstwo Polski i Litwy powinno oznaczać także poszanowanie praw mniejszości (...) Polacy mieszkający na Litwie, tak samo jak Litwini mieszkający w Polsce, są dziedzicami naszego wspólnego, wielkiego państwa (....). Tym obywatelom należy się poszanowanie praw w zakresie własności, kultury, oświaty, języka, obecności w przestrzeni publicznej – powiedział we wtorek marszałek Sejmu.

–  Chciałbym zaapelować do państwa posłów, abyście podejmując decyzje w sprawie obywateli Polski wzięli pod uwagę ich oczekiwanie i nasze wspólne interesy, także geopolityczne. W imię przeszłości i przyszłości apeluję o odwagę, jaką mieli nasi przodkowie (...), o dobrą wolę i życzliwe zrozumienie – powiedział Kuchciński.

Marszałek Sejmu zwracał również uwagę na to, że "nasi przodkowie mieli wspólne państwo, będące potęgą na skalę całego kontynentu". – Związki polsko-litewskie okazały się tak silne, że upadek wspólnego państwa nie zniszczył wspólnoty losów (...) Polacy i Litwini stawali się nieraz w historii ofiarami zarówno Niemiec, jak i Rosji – zaznaczył.

Kuchciński przekonywał, że trzeba pamiętać o tym, co łączy oba kraje. Zwrócił uwagę, że od kilkunastu lat jesteśmy członkami wielkich organizacji międzynarodowych, w tym Unii Europejskiej, która – jak mówił – "w pewnym stopniu przypomina nam wielką unię polsko-litewską".

Jak zaznaczył, najważniejsze jest rozwinięcie trzech formatów współpracy: bałtyckiego, Trójmorza i Europy Karpat.

Kuchciński, który przybył do Wilna na obchody 630 rocznicy chrztu Litwy, dziękował za zaproszenie i podkreślał "doniosłość" wydarzenia, ponieważ – jego zdaniem – następstwa chrztu "ukształtowały losy znacznej część Europy Środkowo-Wschodniej".

Marszałek Sejmu przekonywał też, że dzisiejsza Unia Europejska oparta jest na zasadzie współpracy i na zasadzie solidarności. Jak ocenił, bardzo ważne jest, że Polska i Litwa należą do tej "niezwykłej, historycznej" wspólnoty. –  Patrzymy na nią (UE-PAP), jako na wspólnotę niepodległych, suwerennych państw. Niepodległość jest dla nas wartością, której przez wiele lat Polacy i Litwini nie mieli, dlatego dobrze wiemy, że dzięki niepodległości możemy o ważnych sprawach decydować w naszych narodowych parlamentach. I niech tak dalej zostanie – podkreślił Kuchciński.

Marszałek Sejmu zwracał też uwagę na znaczenie parlamentów narodowych, które – jego zdaniem – powinny odgrywać ważną rolę we współpracy obu krajów i regionu.

Z Wilna Anna Tustanowska (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 sierpnia

"Dopuśćcie dzieci i nie przeszkadzajcie im przyjść do Mnie; do takich bowiem należy królestwo niebieskie."

Dziś w Kościele: sobota, XIX tydzień zwykły
+ wspomnienie obowiązkowe św. Jacka, prezbitera 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I):  Joz 24,14-29, Ps 16 (15),1b-2a i 5.7-8.11, Mt 19,13-15
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyZAPRASZAMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -