26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jaki: do końca tygodnia będzie projekt "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej

Ocena: 0
353

Projekt tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej będzie do końca tygodnia; jest już w konsultacjach resortowych, zostanie opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej – zapowiedział w środę wiceszef resortu sprawiedliwości Patryk Jaki. Dodał, że projekt jest "tak naprawdę gotowy".

fot. PAP/Leszek Szymański

Jaki był pytany w przerwie rozprawy komisji weryfikacyjnej, kiedy zostanie zaprezentowany projekt "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej.

– Do końca tygodnia, tak jak obiecałem, na pewno będzie; nie będzie specjalnej konferencji, będzie opublikowany u nas na BIP-ie (Biuletynie Informacji Publicznej – PAP). On już jest w konsultacjach resortowych – powiedział Jaki.

Dodał, że projekt "tak naprawdę jest gotowy", tylko przez środową rozprawę komisji weryfikacyjnej i brak czasu nie mógł go "sczytać". Powiedział, że być może zrobi to w środę wieczorem, a jeżeli nie, to do końca tygodnia.

Główne założenia "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej Jaki przedstawił w ub. tygodniu. Zgodnie z zapowiedziami, projekt będzie przewidywał m.in. możliwość wypłaty odszkodowań w gotówce do 20 proc. wartości nieruchomości w chwili nacjonalizacji lub 25 proc. w obligacjach, zakaz zwrotów w naturze oraz brak możliwości zwrotu kamienic z lokatorami. Projekt zakłada również, że na złożenie roszczeń będzie przysługiwać rok; mają być one wypłacane w ramach możliwości finansowych państwa.

Jaki szacuje, że ustawa będzie kosztować "od 15 do 20 mld zł; jak mówił, jeżeli do końca tego roku uda się uchwalić "dużą" ustawę reprywatyzacyjną i w 2018 r. będą składane wszystkie roszczenia, to dopiero w 2019 r. minister finansów przeznaczy pierwszą kwotę na ich wypłatę.

Wśród proponowanych przez resort rozwiązań jest też likwidacja Dekretu Bieruta – z mocy ustawy nie będzie on już dalej obowiązywał. Projekt, jako zasadę przyjmuje postanowienia indemnizacyjne. Projektowana ustawa zawiera też zakaz ustanawiania kuratorów, a jako uprawnione do roszczeń uznaje tylko osoby z pierwszej linii pokrewieństwa i małżonków.

W projekcie mają znaleźć się także zapisy uniemożliwiające zwrotu nieruchomości na osoby zmarłe i reaktywowane spółki. Ustawa ma zawierać przepisy, co do spraw nierozstrzygniętych i trwających w momencie wejścia nowych przepisów w życie – miałby one zostać umarzane, a potem wszczęte i rozstrzygnięte wyłącznie w myśl nowych przepisów.

Od 17 września 2016 r. obowiązuje tzw. mała ustawa reprywatyzacyjna – ustawa o gruntach warszawskich, która znowelizowała przepisy o gospodarce nieruchomościami oraz Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Zgodnie z jej zapisami można odmówić zwrotu m.in., gdy nieruchomość wykorzystywana jest na cele publiczne (np. szkoła), wartość nowo wybudowanego na gruncie budynku znacznie przekracza wartość nieruchomości, budynek był zniszczony po wojnie więcej niż w 66 proc.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter