14 grudnia
sobota
Alfreda, Izydora, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Hiszpanie głosują w przedterminowych wyborach parlamentarnych

Ocena: 0
573

W Hiszpanii w niedzielę rano rozpoczęły się przedterminowe wybory parlamentarne. Według sondaży głównym kandydatem do zwycięstwa w głosowaniu są rządzący krajem socjaliści, którzy mają jednak niewielkie szanse na samodzielne sformowanie większościowego gabinetu.

fot. PAP/EPA/Kai Farsterling

Głosowanie rozpoczęło się o godz. 9 i potrwa do godz. 20. W jego trakcie mieszkańcy Hiszpanii będą wybierać 350 członków Kongresu Deputowanych oraz 208 senatorów. Pozostałych 58 członków Senatu jest delegowanych przez regionalne parlamenty.

Według Krajowego Urzędu Statystycznego (INE) w tegorocznych wyborach ma prawo głosować 36,8 mln obywateli 47-milionowej Hiszpanii.

Wyniki exit polls znane będą tuż po zamknięciu lokali wyborczych, natomiast przed godz. 23 należy się spodziewać wstępnych oficjalnych rezultatów niedzielnego głosowania.

Według niemal wszystkich przeprowadzanych w tym roku sondaży wyborczych zwycięzcą niedzielnego głosowania powinna być rządząca krajem od czerwca Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE). Ankiety wskazują, że ugrupowanie premiera Pedra Sancheza może mieć jednak trudności w sformowaniu większościowego rządu.

W sytuacji gdyby PSOE i lewicowemu blokowi Unidos Podemos (UP) nie udało się wspólnie zdobyć większości, czyli co najmniej 176 mandatów, w Kongresie Deputowanych socjaliści mogą próbować negocjować z ugrupowaniami separatystycznymi z Katalonii i Kraju Basków.

W ocenie dziennikarzy i politologów konieczność negocjowania z separatystami może jeszcze bardziej pogłębić podziały w hiszpańskim społeczeństwie. Dodatkowo wskazują, że właśnie brak poparcia dla rządowego projektu budżetu ze strony partii z Katalonii i Kraju Basków wpłynął na odrzucenie tego dokumentu przez Kongres Deputowanych. Dwa dni później, 15 lutego, premier Sanchez ogłosił przedterminowe wybory parlamentarne.

Realną opcją dla stworzenia większościowego rządu w Hiszpanii jest też centroprawicowa koalicja Partii Ludowej (PP), Ciudadanos (Cs) oraz Vox. Część ekspertów wskazuje, że w sytuacji wysokiego w sondażach odsetka osób niezdecydowanych niedzielne wybory przyniosą konstruktywne rozwiązanie dla Hiszpanii.

Zastępca rektora ds. międzynarodowych Uniwersytetu im. Francisco de Vitoria z Pozuelo de Alarcon, Juan Perez-Miranda, powiedział PAP: "Wierzę, że po wyborach powstanie większościowy rząd na bazie porozumień między poszczególnymi partiami i mam nadzieję, że będą one służyć Hiszpanii w celu dążenia nurtem wartości europejskich, przy jednoczesnym odrzuceniu radykalizmu i populizmu. Ufam mieszkańcom Hiszpanii, krajowi, który pozostaje w tych samych niemal granicach od ponad 500 lat, łącząc kreatywność i zmiany ze stabilizacją".

Z przedwyborczych badań opinii publicznej wynika, że przed niedzielnymi wyborami ponad 40 proc. Hiszpanów nie wiedziało, na jaką partię zagłosować. Sondaże dowodziły też, że po raz pierwszy od upadku frankizmu w latach 70. do Kongresu Deputowanych wejdzie radykalnie prawicowe ugrupowanie – Vox. Partia kierowana przez Santiago Abascala, byłego członka PP, jeszcze podczas jesiennych badań opinii publicznej nie była w nich uwzględniana.

W niedzielę odbywają się też wybory do władz lokalnych na terenie wspólnoty autonomicznej Walencji, we wschodniej Hiszpanii.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 grudnia

Eliasz już przyszedł, a nie poznali go i postąpili z nim tak, jak chcieli.
Dziś w Kościele:
+ sobota, II tydzień Adwentu, wspomnienie św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Syr 48,1-4.9-11; Ps 80,2ac.3b.15-16.18-19; Mt 17,10-13
+ Komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNasze patronaty

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -