28 czerwca
wtorek
Leona, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Hiszpania: popularna benedyktynka wystartuje w wyborach w Katalonii

Ocena: 0
417

Popularna na Półwyspie Iberyjskim siostra zakonna Teresa Forcades wystartuje w zaplanowanych na 21 grudnia wyborach parlamentarnych w Katalonii. Benedyktynka, która nie ukrywa swoich lewicowych przekonań, zamierza wystartować w jednym z ugrupowań opowiadających się za niepodległością tej krainy. Ujawniła przy tym, że kierowana przez nią organizacja Proces Constituent wystartuje w wyborach prawdopodobnie wspólnie z radykalnym lewicowym ugrupowaniem Kandydatura Jedności Ludowej (CUP).

fot. foter.com

Teresa Forcades od pewnego czasu pozostaje poza swoim zakonem. W maju 2018 r. upłynie termin udzielonej jej przez Stolicę Apostolską dyspensy i Katalonka będzie musiała podjąć decyzję, czy ostatecznie porzuci stan zakonny.

Zakonnica nie jest jedyną znaną osobą w Kościele, która - mimo braku poparcia episkopatu Hiszpanii dla niepodległościowych dążeń Katalończyków - opowiada się za takim rozwiązaniem. Oderwanie tego regionu od Królestwa Hiszpanii wspierają również biskup katalońskiej Solsony Xavier Novell i dominikanka Lucia Caram.

Zapowiedziane na 21 grudnia głosowanie jest jedną z decyzji Madrytu podjętych w celu ograniczenia autonomii Katalonii. 28 października rząd centralny Mariano Rajoya ogłosił szereg postanowień mających za zadanie powstrzymanie dążeń secesjonistów do niepodległości tego regionu. Między innymi odwołano premiera Carlesa Puigdemonta i kierowany przezeń rząd Katalonii oraz zdymisjonowanie ponad 130 wysokich rangą urzędników. Na początku listopada sąd w Madrycie wydał zgodę na aresztowanie dziewięciu ministrów gabinetu Puigdemonta.

Na wolności, w Belgii, przebywa jeszcze pięciu członków odwołanego przez Madryt rządu Katalonii: premier i czterech jego ministrów. 3 listopada sąd wyraził zgodę na Europejski Nakaz Aresztowania tych osób.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 czerwca

Wtorek, XIII Tydzień zwykły - wspomnienie św. Ireneusza, biskupa i męczennika
Prowadź mnie, Panie, w swej sprawiedliwości
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8, 23-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter