23 maja
poniedziałek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Hiszpania: Kongres chce rozwiązania układów ze Stolicą Apostolską

Ocena: 0
259

Kongres Deputowanych – izba niższa parlamentu Hiszpanii (Kortezów) – przegłosował 21 lutego prośbę do rządu, aby rozwiązał on układy ze Stolicą Apostolską oraz aby usunął nauczanie religii z programów szkolnych.

fot. pixabay.com

Propozycję w tej sprawie, niemającą charakteru przepisu prawnego, zatwierdziła najpierw parlamentarna Komisja Oświaty 18 głosami za przy 17 przeciw i jednym wstrzymującym się.

Wniosek Kongresu jest odpowiedzią na prośbę stowarzyszenia Europa Laica (Świecka Europa) i ok. 40 innych ugrupowań, które w październiku 2016 wprowadziły ten projekt do Kongresu za pośrednictwem lewicowej partii Unidos Podemos i Koalicji Compromís. Później zaakceptowała go (z pewnymi poprawkami) Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) i w tej formie propozycja trafiła pod obrady izby niższej Kortezów.

W dyskusji nad projektem rzeczniczka centroliberalnej partii Ciudadanos – Marta Martín skrytykowała ideę zerwania umowy ze Stolicą Apostolską, przypominając, że jest to dokument międzynarodowy i sprawa ma wymiar konstytucyjny. Sprzeciwiła się także mieszaniu obecności religii w murach szkolnych z koncertami w kościołach. Według posłanki cała inicjatywa ma charakter „sloganów wyborczych” oraz jest „oportunistyczna i powtarzająca się”.

Inna deputowana – Silvia Valmaña z rządzącej Partii Ludowej (PP) podkreśliła, że przejawem demokracji jest postępowanie zgodne z konstytucją i z układami międzynarodowymi, zapewniającymi wolność religijną, a taki charakter mają Porozumienia ze Stolicą Apostolską. Przypomniała, że nauczanie religii i ocena z niej na świadectwie szkolnym obowiązują w 13 z 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej, a w dalszych 14, w tym także w Hiszpanii, są one opcjonalne.

Kongres przegłosował ponadto szereg innych propozycji niebędących przepisami, m.in. w sprawie upamiętnienia roku 2019 jako Międzynarodowego Roku Układu Okresowego Pierwiastków.

Porozumienia między Państwem Hiszpańskim a Stolicą Apostolską obejmują cztery układy, podpisane 3 stycznia 1979, które zastąpiły konkordat z 1953. Miały one za zadanie przystosować stosunki między obu stronami i miejsce Kościoła do warunków państwa niewyznaniowego, jakim jest Hiszpania w świetle konstytucji z 29 grudnia 1978. Układy te dotyczą zagadnień prawnych, nauczania i spraw kulturalnych, posługi religijnej w siłach zbrojnych i służby wojskowej duchownych oraz spraw gospodarczych. Jednym ze skutków prawnych Porozumienia jest utrzymanie nauki religii w szkołach hiszpańskich, tak jak to gwarantował konkordat, zawarty ze Stolicą Apostolską jeszcze przez rząd gen. Franco i który m.in. zapewniał Kościołowi katolickiemu szczególne miejsce w życiu publicznym.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Poniedziałek, VI Tydzień Wielkanocny
Niech święci cieszą się w chwale, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 15,12-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter