3 grudnia
czwartek
Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Grupa V4 widzi UE jako mocną wspólnotę państw narodowych

Ocena: 0
279

Grupa Wyszehradzka ma podobne zdanie w kwestii przyszłości UE: widzimy Unię jako wielką, mocną wspólnotę, opartą na współpracy państw narodowych – oświadczył we wtorek marszałek Sejmu Marek Kuchciński po spotkaniu szefów parlamentów państw V4.

fot. PAP/Jacek Turczyk

We wtorek w Sejmie odbyło się spotkanie szefów parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Gospodarzami spotkania byli Kuchciński i marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Ze strony węgierskiej w parlamentarnym szczycie udział wziął przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Laszlo Kover, Słowację reprezentował szef Rady Narodowej Andrej Danko, dwuizbowy parlament Czech – stojący na czele Izby Poselskiej Jan Hamacek oraz przewodniczący Senatu Milan Stech.

Marszałek Sejmu poinformował, że tematem rozmów była m.in. przyszłość Unii Europejskiej, sytuacja w UE i wokół niej. – Mamy w większości przypadków bardzo podobne zdania. Widzimy przyszłość UE jako wielką, mocną wspólnotę, organizację międzynarodową, która oparta jest na współpracy państw narodowych – oświadczył Kuchciński.

– Mówiliśmy o znaczeniu parlamentów narodowych, państwowych, we współpracy z instytucjami Unii Europejskiej i wszystkimi parlamentami – mówił marszałek Sejmu.

Szefowie parlamentów rozmawiali również o propozycjach współpracy w ramach V4. – Od wielu, wielu lat Grupa Wyszehradzka jest bardzo dobrym przykładem, wręcz magnesem przyciągającym uwagę ze strony innych państw, nie tylko naszych sąsiadów, dlatego też widzimy przyszłość współpracy Grupy Wyszehradzkiej na wielu poziomach – oświadczył Kuchciński.

Jak wskazał, jednym z "poważniejszych" obszarów współpracy jest wzmocnienie polityki informacyjnej i promocji działań V4.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział, że uczestnicy spotkania chcą, aby "stabilna Grupa Wyszehradzka stabilizowała sytuację w Unii Europejskiej". Głos Polski – przekonywał – będzie dzięki temu "wzmacniany przez cztery kraje UE".

Marszałek Senatu podkreślił, że celem szczytu jest pogłębienie współpracy parlamentarnej pomiędzy krajami V4 oraz wzmocnienie marki Grupy Wyszehradzkiej, która "jest już znana i ceniona w Europie". Zapowiedział, że kolejne spotkania w tym formacie odbędą się jeszcze w tym półroczu.

Jak relacjonował marszałek Senatu, przedmiotem rozmów były m.in. możliwe kierunki intensyfikacji współpracy w ramach V4. Zaznaczył, że w bardzo wielu kwestiach kraje Grupy Wyszehradzkiej łączy "wspólne, jednakowe zdanie".

Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Kover powiedział, że tematem rozmów były m.in. wyzwania, które stoją przed Unią Europejską oraz kryzys w Unii. Jak dodał, jest wiele podobieństw między państwami V4, ale – jak zastrzegł – są też rozbieżności. – Jesteśmy zdolni do współdziałania – zadeklarował.

Kover zapewnił, że "czwórka Wyszehradzka mówi jednym głosem, jeśli chodzi o budowanie przyszłości". – Nasz region gospodarczy jest najdynamiczniej rozwijającym się regionem w całej Unii Europejskiej – zauważył.

Szef Rady Narodowej Słowacji Andrej Danko powiedział, że uczestnicy spotkania zgodzili się, iż państwa, które weszły w 2004 roku do UE są "nową krwią" w Unii oraz bardzo dynamicznym elementem w Europie. – Historia, która łączy państwa Grupy Wyszehradzkiej potrafi ożywić Unię, potrafi uzdrowić procesy w Unii – podkreślił. Jak ocenił, "idee Grupy Wyszehradzkiej pomogą rozwijać Unię Europejską".

Przewodniczący czeskiej Izby Poselskiej Jan Hamacek poinformował, że tematem spotkania był m.in. Brexit. – Musimy zastanowić się, co będzie dobre dla naszych obywateli, będziemy musieli rozmawiać z Wielką Brytanią o dalszej współpracy – zaznaczył.

– Potwierdziliśmy, że współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej to dobry projekt – przekonywał Hamacek. Jak dodał, państwa V4 mogą na sobie polegać.

Obecne przewodnictwo Polski w Grupie Wyszehradzkiej rozpoczęło się 1 lipca 2016 r. Priorytety polskiej prezydencji obejmują takie tematy, jak: silny głos V4 w Unii Europejskiej – koordynacja agendy europejskiej i współpraca w zakresie kluczowych wyzwań, wzmacnianie współpracy w zakresie wspólnego bezpieczeństwa oraz rozwijanie współpracy regionalnej.

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną regionalną formą współpracy czterech państw Środkowej Europy – Polski, Czech, Słowacji i Węgier. V4 stanowi forum wymiany doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach istotnych dla przyszłości regionu i UE. Przewodnictwo w Grupie jest rotacyjne i trwa rok, a jego program przyjmowany jest przez premierów państw wyszehradzkich.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 grudnia

Czwartek, I Tydzień Adwentu
+ Wspomnienie św. Franciszka Ksawerego
Szukajcie Pana, gdy można Go znaleźć,
wzywajcie Go, gdy jest blisko.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 26,1-6; Ps 118,1 i 8-9,19-21,25-27a; Mt 7,21.24-27
+ Komentarz do czytań1 (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz do czytań2 (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter