11 listopada
poniedziałek
Marcina, Batlomieja, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziś polska delegacja uda się do Izraela

Ocena: 0
2335

Wypracowanie spójnego stanowiska Polski i Izraela w związku z przyjęciem nowelizacji ustawy o IPN oraz wyjaśnienie wszystkich wątpliwości, które wokół niej narosły, to główne cele wizyty polskiego zespołu ds. relacji z Izraelem – powiedziała w środę rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

W środę zespół ds. relacji polsko-izraelskich udaje się do Izraela, gdzie w czwartek spotka się ze swoim odpowiednikiem w celu podjęcia dialogu.

Kopcińska, została spytana w radiowej "Jedynce" o cele wizyty polskiej delegacji. – Wypracowanie spójnego stanowiska Polski i Izraela w związku z przyjęciem nowelizacji ustawy o IPN przez polski parlament i popisaniem tejże przez prezydenta Andrzeja Dudę, (oraz) wyjaśnienie wszystkich wątpliwości, które wokół narosły, być może często z niezrozumienia pewnych zapisów – odpowiedziała rzeczniczka rządu.

Dodała, że polski zespół chce rozmawiać też o tym, że nowela o IPN "ma mówić o prawdzie historycznej i karać tych, którzy jej zaprzeczają, a nie tych, którzy chcą o niej rozmawiać".

Kopcińska powtórzyła też, że celem nowych przepisów nie jest ograniczanie wolności słowa, prowadzenia badań historycznych, czy działalności artystycznej. – Nie będą karani dziennikarze, historycy i ci wszyscy, którzy będą mówili również o tych najbardziej bolesnych momentach w naszej wspólnej historii – zapewniła.

Na uwagę, że może powinniśmy wysłać do Izraela delegację parlamentarzystów, Kopcińska powiedziała, że "każda płaszczyzna dialogu jest ważna".

– Proszę zwrócić uwagę, że na tę wymianę informacji między zespołami wskazali szefowie rządów – premier Benjamin Netanjahu i premier Mateusz Morawiecki. Stąd absolutnie podzielam zdanie, że tu powinien toczyć się dialog i stąd powinny wypływać informacje, które będą obejmowały swoim zasięgiem również tych posłów, którzy mają wątpliwości, bo być może właśnie za granicami naszego kraju nie do końca wszystko zostało jak należy zrozumiane – mówiła Kopcińska.

Pytana, czy w najbliższym czasie powinniśmy się spodziewać spotkania obu premierów w "cztery oczy" rzeczniczka rządu odparła, że premier Morawiecki "rozmawiał nie raz, nie dwa z premierem Netanjahu i kontakt między szefami rządów Polski i Izraela jest".

Zdaniem Kopcińskiej, skład zespołów, który składa się z prawników i historyków, jest najlepszym, aby "rozmawiać o zawiłych kwestiach zarówno prawnych jak i historycznych". – Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby rozmawiać. Dobrze się stało, że strona izraelska taką wolę wyraziła, podjęła chęć spotkania z polskimi przedstawicielami zespołu ds. prawno-historycznego, bo absolutnie nie możemy się zgodzić na to, aby Polsce przypisywano czyny, których nie popełniła – zaznaczyła Kopcińska.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN 6 lutego, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy przepisy noweli ustawy o IPN nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela i USA. Zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy szefa polskiego rządu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 listopada

Poniedziałek, XXXII Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Marcina z Tours, biskupa
Jawicie się jako źródło światła w świecie,
trzymając się mocno Słowa Życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 17, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Elżbiety Węgierskiej
Nowenna do bł. Karoliny Kózkówny 9-17 IX
Nowenna do św. Rafała Kalinowskiego 11-19 XI

 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter