17 kwietnia
sobota
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Duda wymaga przestrzegania prawa przez Rosję

Ocena: 0
543

– Dialog z Rosją jest potrzebny, ale trzeba oczekiwać od niej przestrzegania prawa międzynarodowego – powiedział prezydent Andrzej Duda. Poinformował, że rozmawiał z prezydentem Niemiec o kwestii zwrotu Polsce wraku TU-154M przed wizytą Franka–Waltera Steinmeiera w Moskwie.

fot. pixabay.com

Prezydent, który był w piątek gościem programu "Poranek Siódma9" emitowanego na antenie rozgłośni katolickich, był pytany, czy Polska stara się nadal o zwrot przez Rosję wraku prezydenckiego tupolewa.

– Stara się i ja na ten temat rozmawiałem z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem – powiedział prezydent. Jak mówił, prezydent Niemiec zadzwonił do niego przed swoją wizytą w Moskwie, gdzie spotkał się m.in. z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

– Powiedziałem prezydentowi (Niemiec), że jeżeli chodzi o zastrzeżenia, jakie mamy dzisiaj w relacjach Polska-Rosja – nie w większej przestrzeni międzynarodowej, tylko czysto w polsko-rosyjskich relacjach – to jednym z poważnych problemów jest to, że polska własność, jaką jest wrak samolotu nie została nam zwrócona i że sprawa jest ewidentnie przez Rosję gmatwana, przeciągana i to jest kolejny przykład naruszania norm międzynarodowych – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier odwiedził Moskwę pod koniec października; była to to pierwsza wizyta głowy państwa niemieckiego w Rosji od siedmiu lat. Jego poprzednik w pałacu prezydenckim Joachim Gauck znany był z bardzo krytycznego stosunku do putinowskiej Rosji.

Odnosząc się do relacji z Rosją, prezydent zaznaczył, że "trzeba starać się je budować, ale oczywiście przede wszystkim oczekiwać przestrzegania prawa międzynarodowego, bo to jest element podstawowy".

Zaznaczył, że obecne relacje pomiędzy Rosją a wspólnotą międzynarodową są chłodne i nadal obowiązują sankcje, ponieważ – jego zdaniem – "władze rosyjskie złamały w sposób drastyczny, rażący, normy prawa międzynarodowego; naruszyły ład europejski poprzez naruszenie granic w Europie".

– Przecież to nie tylko Ukraina, ale też wcześniej Gruzja w 2008 roku i nie można udawać, że tego nie ma. Jeżeli będziemy udawać, że tego nie ma to doprowadzi do tragicznego finału. Historia nas już tego nauczyła"– podkreślił prezydent.

Zdaniem Andrzeja Dudy, dialog z Rosją jest potrzebny, ale dzisiaj może on mieć miejsce jedynie na poziomie ambasadorów, ponieważ Rosja cały czas postępuję w sposób, którego w żaden sposób nie można "politycznie zaakceptować".

– Tylko, jeśli Rosja zaprzestanie działań naruszających prawo międzynarodowe i wycofa się z nich, będzie możliwe podnoszenie tych relacji na wyższy poziom, odbudowywanie tego, co zostało zburzone – ocenił prezydent. Wyraził nadzieję, że "będzie to prędzej czy później możliwe". (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Sobota, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Oczy Pana zwrócone na bogobojnych.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 16-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter