19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co obiecują kandydaci na prezydenta Warszawy? Mamy szczegóły

Ocena: 0
2496

W Warszawie, choć startuje 14 kandydatów to sondaże wyraźnie wskazują, że liczy się jedynie dwóch: Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska) i Patryk Jaki (PiS). To między tą dwójką prawdopodobnie rozstrzygnie się wyborczy pojedynek w II turze wyborów 4 listopada. Pierwsza tura wyborów samorządowych już w najbliższą niedzielę 21 października. Oprócz Trzaskowskiego i Jakiego, swoje kandydatury na włodarza stolicy zgłosili także: lider stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa Jan Śpiewak (Komitet Wygra Warszawa), b. rzecznik Ruchu Palikota i Twojego Ruchu Andrzej Rozenek (SLD – Lewica Razem), b. wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz (komitet Akcja Warszawa), rzecznik PSL Jakub Stefaniak, poseł Kukiz’15 Marek Jakubiak i Justyna Glusman (komitet Miasto Jest Nasze – Ruchy Miejskie). 

fot. Strocci, flickr, CC BY-SA

Oprócz nich startują także: prezes partii Wolność Janusz Korwin-Mikke, lider Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Piotr Ikonowicz, burmistrz Targówka Sławomir Antonik, b. kandydat na prezydenta RP Paweł Tanajno (Komitet Wyborczy Wyborców Odkorkujemy Warszawę. RIGCZ. Tanajno. Hawajska+), Jan Potocki (komitet II Rzeczpospolita) oraz Krystyna Krzekotowska (komitet Światowego Kongresu Polaków). 

Warszawą rządzi obecnie, od 12 lat, była wiceprzewodnicząca PO Hanna Gronkiewicz-Waltz, która już po II turze wyborów samorządowych w 2014 r. zapowiedziała, że obecna kadencja będzie jej ostatnią w fotelu prezydenta stolicy. O możliwej walce Trzaskowskiego o sukcesję po partyjnej koleżance politycy PO mówili już latem zeszłego roku. Decyzję o starcie Trzaskowskiego ogłosił 2 listopada 2017 r. lider Platformy Grzegorz Schetyna. 

W tamtym czasie o prezydenturę Warszawy chciał ubiegać się także Paweł Rabiej z Nowoczesnej. 23 listopada na wspólnej z Trzaskowskim, Schetyną oraz ówczesnym szefem Nowoczesnej Ryszardem Petru konferencji prasowej ogłosił jednak, że wycofuje się ze startu, by kandydować wspólnie z Trzaskowskim, a po wyborach zostać jednym z jego zastępców w stołecznym ratuszu. W kwietniu tego roku Schetyna i nowa liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer ogłosili powstanie "Koalicji Obywatelskiej PO i Nowoczesnej". Kilka tygodni temu do koalicji dołączyło lewicowe Stowarzyszenie Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej. 

Nieco inaczej było z Patrykiem Jakim. Na początku tego roku Prawo i Sprawiedliwość brało pod uwagę trzy kandydatury, które mogłyby stanąć w wyborcze szranki z Trzaskowskim – oprócz Jakiego (wiceministra sprawiedliwości i szefa komisji weryfikacyjnej ds. stołecznej reprywatyzacji), wymieniano także nazwiska marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego oraz obecnego szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. Jeszcze wiosną tego roku to właśnie Dworczyka media wskazywały jako najpoważniej branego pod uwagę przez kierownictwo PiS. 26 kwietnia prezes Jarosław Kaczyński ogłosił, że to jednak Jaki zostanie zgłoszony do wyścigu wyborczego po prezydenturę stolicy. 

Jakiemu również, podobnie jak Trzaskowskiemu, udało się pozyskać wsparcie jednego z konkurentów do fotela włodarza stolicy. 15 września rezygnację ze startu ogłosił kojarzony niegdyś z lewicą były burmistrz Ursynowa Piotr Guział, który po ewentualnych zwycięskich wyborach miałby zostać jednym z wiceprezydentów miasta. 

Trzaskowski swą nieformalną kampanię rozpoczął na początku tego roku – spotykał się z mieszkańcami Warszawy, prezentował pierwsze obietnice wyborcze. Jaki do niedawna swe aktywności wyborcze łączył z pracą w komisji weryfikacyjnej. W połowie września ogłosił, że do końca kampanii wyborczej bierze bezpłatny urlop w resorcie sprawiedliwości i w komisji. 8 października wziął jeszcze udział w prezentacji raportu z prac komisji badającej nieprawidłowości wokół reprywatyzacji w Warszawie. 

Kandydat Koalicji Obywatelskiej od początku kampanii deklarował, że jego głównym celem jest poprawa jakości życia warszawiaków. "Oczywiście będziemy kończyli inwestycje, w tym II linię metra i chcemy także zacząć budować III, chcemy budować linie tramwajowe na Gocław, na Białołękę, na Wilanów. Będziemy także kończyć wewnętrzną obwodnicę miasta i to szybciej niż zapowiada to konkurencja (…) Będzie więc kontynuacja tych inwestycji infrastrukturalnych, ale przede wszystkim (stawiam na - PAP) jakość życia, czyli pochylenie się nad potrzebami artykułowanymi przez mieszkańców" – mówił Trzaskowski w czerwcowym wywiadzie dla PAP. 

W sumie Trzaskowski obiecał dokończenie budowy II linii metra oraz trzech nowych linii podziemnej kolejki, nowe trasy tramwajowe, ścieżki rowerowe. Zapowiedział stworzenie 18 nowych stołecznych szkół oraz 25 przedszkoli, budowę tanich mieszkań na wynajem, remonty stołecznych domów opieki i zakładów leczniczych, tworzenie centrów aktywności dla seniorów oraz starania na rzecz budowy Instytutu Geriatrii. 

Zadeklarował wolę stworzenia 100 nowych skwerów i małych parków w stolicy. Nowością miałby być park miejski pod Starówką. Dużo w swej kampanii Trzaskowski mówił też o potrzebie utrzymania programu refundacji zabiegów in vitro w stolicy oraz wprowadzenia programu darmowych szczepień dla dzieci. Opracował też szczegółowe programy dla wszystkich 18 stołecznych dzielnic. 

Jaki z kolei wielokrotnie powtarzał, że "Warszawa zasługuje na wielkie projekty". 9 września zaprezentował swoją flagową propozycję stworzenia nowej, 19. warszawskiej dzielnicy wzdłuż Wisły. "To będzie największy obszar smart city w Europie, największy obszar innowacji w Europie, obszar najniższych podatków, taka specjalna strefa, gdzie będą najniższe podatki dla innowacji w tej części Europy" – mówił Jaki, prezentując swój projekt "Dzielnicy Przyszłości", która miałby objąć 800 ha. gruntów wzdłuż rzeki. 

Obiecał ponadto budowę 50 nowych żłobków i przedszkoli, dwóch nowych linii metra, trzech mostów i Narodowego Muzeum Przyrodniczego. W ostatnią niedzielę zaprezentował projekt zagospodarowania terenu wokół Pałacu Kultury i Nauki. Jego wizja zakłada, że Plac Defilad będzie zarówno parkiem, jak i centrum kulturalno-biznesowym. Swój program Jaki szczegółowo omówił podczas niemal dwugodzinnego wystąpienia na konwencji PiS 22 września. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter