24 listopada
wtorek
Flory, Emmy, Chryzogona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Głódź: Prezydent Trump docenił ducha Polaków i podniósł go

Ocena: 0
276

– Wizyta prezydenta USA jest ukoronowaniem przemian ustrojowych, jakie zaszły w Polsce, a także roli Kościoła – uważa abp Sławoj Leszek Głódź. Metropolita gdański podkreślił w wypowiedzi dla KAI, że bardzo ważne było uwypuklenie przez prezydenta USA roli Polski w Europie: w wymiarze geograficznym, strategicznym, a szczególnie – moralnym.

fot. PAP/Paweł Supernak

Abp Głódź stwierdził, że wczorajsze przemówienie Trumpa na stołecznym Placu Krasińskich było "doskonale opracowanym i wypowiedzianym tekstem, adresowanym do Polski i Polaków, ale i do Europejczyków i całego świata". – Ale w sposób szczególny było to słowo kierowane w sposób bardzo czytelny do Polaków, przede wszystkim w wymiarze historycznym, ale także dnia dzisiejszego i przyszłości, czyli bezpieczeństwa Polski na dziś i jutro – dodał.

Wizyta prezydenta Donalda Trumpa – jak podkreślił abp Głódź – miała wiele wątków: polityczny, moralny, a także religijny. Zwrócił uwagę, że "od strony politycznej jest to pierwsza jego oficjalna wizyta w Europie, z czym wiąże się podkreślenie roli Polski w wymiarze geograficznym ale i strategicznym, a szczególnie moralnym".

Ważnym wymiarem orędzia prezydenta Trumpa – jego zdaniem – było nawiązanie do głęboko zakorzenionych w tradycji Polski, jak i w tradycji Zachodu wartości chrześcijańskich i kulturowych, także z bardzo wyraźnym podkreśleniem elementu religijnego.

Zdaniem abp. Głódzia duże znaczenia ma fakt, że prezydent USA tak wyraźnie mówił o tych wartościach, którymi są "rodzina, godność życia ludzkiego, prawa człowieka oraz przypomnienie, że to wszystko powinno mieć odniesienie do Boga". Takie są bowiem podstawy naszej cywilizacji, jak i polskiego dziedzictwa kulturowego.

Metropolita gdański przypomniał, że prezydent Trump wyraźnie mówił o dziejowej roli papieża Jana Pawła II i ten sposób pośrednio o roli, jaką odegrał Kościół w przemianach w Polsce. Przypomniał, że Trump nawiązując do słynnej, historycznej mszy Jana Pawła II na Placu Zwycięstwa 2 czerwca 1979 r. trzykrotnie powtórzył słowa: "My chcemy Boga!". Przypomniał też, że "razem z papieżem Polacy przypomnieli sobie o swojej tożsamości, jako o narodzie oddanym Bogu". Podobnie – jego zdaniem – brzmiało zakończenie przemówienia ze zwróceniem się do Boga i prośba o błogosławieństwo dla Polski i dla Ameryki.

– Słowem, przemówienie to było nie tylko docenieniem, ale i podniesieniem ducha Polaków – mówi arcybiskup, dodając, że zostało ono wygłoszone w duchu biblijnego hasła: „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście!”.

Abp Głodź docenia też obecność i zachowanie małżonki oraz córki prezydenta Trumpa. Spotkanie Melanii Trump w Centrum Nauki Kopernik było ukłonem w stronę polskiej nauki i najmłodszego pokolenia. Ważny był także hołd złożony przez córkę prezydenta Ivankę Trump ofiarom Getta Warszawskiego.

Podsumowując orędzie Trumpa, abp Głodź stwierdził, że "był to bardzo dobry tekst, wygłoszony ze znakomitą ekspresją, świadczący o dobrym wczytaniu się w sprawy nurtujące Polaków". Dodał, że przemówienie to zostało bardzo dobrze przyjęte, o czym świadczy, że 52 razy zostało przerwane oklaskami. – A to kontrastuje z tym, co zapewne spotka prezydenta Trumpa na europejskim szlaku, jaki obecnie przemierza – zauważa metropolita gdański.

Abp Głódż przypomniał też, że uroczystość odbyła się na Placu Krasińskich, który jest mu bardzo dobrze znany, gdyż w znajdującej się naprzeciw w katedrze polowej przez 14 lat celebrował Mszę święte i obserwował odbywające się uroczystości związane z upamiętnianiem Powstania Warszawskiego. Jego zdaniem, "to miejsce zostało jakby na nowo wskrzeszone w sposób symboliczny".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 listopada

Wtorek, XXXIV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie świętych męczenników Andrzeja Dung-Lac, prezbitera, i Towarzyszy
Bądź wierny aż do śmierci,
a dam ci wieniec życia.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ap 14,14-20; Ps 96,10-13; Łk 21,5-11
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter