26 grudnia
czwartek
Dionizego, Szczepana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Podziel się... modlitwą!

Ocena: 0
1478

Platformy internetowe weszły na dobre w naszą codzienność. Za ich pomocą oglądamy filmy, angażujemy się w zbiórki charytatywne, sprzedajemy i kupujemy. A gdzie możemy dzielić się naszą wiarą i modlitwą?

Rekordy popularności biją dzisiaj portale społecznościowe, a coraz więcej informacji o wydarzeniach z kraju i ze świata czerpiemy z serwisów internetowych. Trwająca od roku pandemia sprawiła, że w przestrzeni wirtualnej znajdziemy też znacznie więcej propozycji, które mogą być wsparciem w sprawach wiary. Jedną z nich jest platforma getmercy.org, uruchomiona przez Fundację Misericors 5 października 2020 r., w liturgiczne wspomnienie św. Siostry Faustyny Kowalskiej. Jej zadaniem jest budowanie społeczności osób, które będą modlić się za siebie nawzajem i pościć w osobistych intencjach, a także dzielić się realizowanymi uczynkami miłosierdzia.

– Cały czas trwa pandemia i wielu z nas dzisiaj bardzo potrzebuje otuchy i dobrego słowa, zrozumienia, wsparcia i modlitwy. Po prostu potrzebujemy miłosierdzia. Szczególnie w czasach, gdy dzielenie się tym, co jest w naszych sercach, może sprawiać nam trudność. Za pośrednictwem Get Mercy każdy ma możliwość podzielenia się jakimś swoim problemem, intencją, a inne osoby poprzez deklarację modlitwy mogą wspierać go duchowo i dodawać mu otuchy. W ten sposób buduje się społeczność, wspólnota – nie tylko wirtualna, ale przede wszystkim duchowa – wyjaśnia Paweł Poleński, prezes Fundacji Misericors i jeden z pomysłodawców inicjatywy.

 


MAPA MIŁOSIERDZIA

Tuż po otwarciu witryny getmercy.org widzimy wirtualną mapę, na której możemy odnaleźć sanktuaria związane z kultem Bożego Miłosierdzia z całej Polski oraz wybrane na wszystkich kontynentach. – Wiemy, że wiele stron parafii czy sanktuariów umożliwia przesyłanie intencji modlitewnych. My chcemy stworzyć przestrzeń integrującą, do której będziemy mogli zaprosić parafie i sanktuaria, a także różne grupy i wspólnoty, żeby w prosty i ciekawy sposób łączyć ludzi i tę modlitwę rozdzielać i rozsiewać – tłumaczy Paweł Poleński.

Dzięki opcji lokalizacji na mapie łatwo się dowiemy, gdzie znajduje się najbliższe sanktuarium. Każde sanktuarium opatrzone jest wizytówką informacyjną, a po zapoznaniu się z nią możemy dodać swoją intencję modlitwy lub przenieść się na stronę internetową sanktuarium. Mapa, która jest wciąż aktualizowana, będzie też dużą pomocą przy planowaniu przyszłych pielgrzymek. – Cały projekt ruszył dopiero kilka miesięcy temu, ale rozwijamy go krok po kroku. Sanktuaria w Polsce otrzymały informację o powstaniu naszej platformy, a my chcemy odwiedzić każde z nich i nawiązać konkretną współpracę. Dążymy do tego, aby do końca 2021 roku stworzyć mapę dziedzictwa kulturowego, która obejmie wszystkie „miejsca Miłosierdzia” – dodaje współtwórca projektu.

 


JEDNYM KLIKNIĘCIEM

Jednak najważniejszym zadaniem platformy jest umożliwienie dzielenia się modlitwą. Dlatego każdy może dodać swoją prośbę o modlitwę w konkretnej intencji i przypisać ją do konkretnego sanktuarium. Z kolei gdy chcemy wesprzeć kogoś modlitwą i ofiarować post w wybranej intencji, wystarczy jedno kliknięcie. Od początku istnienia Get Mercy stopniowo pojawia się coraz więcej nowych próśb o modlitwę. Nie brakuje również osób, które mają pragnienie, by obejmować swoją modlitwą innych.

– W styczniu tego roku zainicjowaliśmy „maraton eucharystyczny” Get Mercy. Intencje internautów są powierzane Panu Bogu w Eucharystii – do Wielkanocy zaprzyjaźnieni kapłani odprawili ich już dziesięć. Chcemy to dzieło kontynuować, aby w każdym miesiącu została odprawiona przynajmniej jedna Msza św. w intencji całej społeczności Get Mercy i wszystkich złożonych próśb – zaznacza Paweł Poleński.

Inną propozycją jest dzielenie się dobrymi uczynkami – tutaj możemy nie tylko pokazać własną inicjatywę, ale też zaczerpnąć z pomysłów opisanych przez innych. Z kolei dzięki zakładce „Słowo Boże na dziś” zapoznamy się z fragmentem Ewangelii na dany dzień, możemy wysłuchać również komentarza i zainspirować się cytatami mistrzów życia duchowego.

Choć to dopiero pierwsze kroki związane z projektem, twórcy ambitnie podchodzą do przyszłości – chcą otworzyć się na inne kraje, począwszy od anglo- i hiszpańskojęzycznych, łącząc platformę z zagranicznymi sanktuariami, oraz stopniowo dodawać do niej nowe komponenty, związane m.in. z transmisjami na żywo i technologią AR, która łączy obrazy rejestrowane przez kamerę z grafiką komputerową. Warto wspomnieć, że już w grudniu 2020 r. powstała na Get Mercy, we współpracy z Fundacją Orszak Trzech Króli, mapa i wyszukiwarka Orszaków 2021, które ze względu na pandemię miały wyjątkową formę.

Projekt Get Mercy jest jednym z działań Fundacji Misericors, która powstała w 2015 r., u progu Roku Miłosierdzia, z inicjatywy przedsiębiorcy Pawła Poleńskiego i ks. Rafała Wilkołka (arch. krakowska). Głoszenie przesłania o Bożym Miłosierdziu za pomocą nowych technologii jest głównym celem fundacji, a jej dewizą – „Codzienna aplikacja miłosierdzia”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 grudnia

Czwartek, święto św. Szczepana
Błogosławiony, który przybywa w imię Pańskie.
Pan jest Bogiem i daje nam światło.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 17-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter