30 listopada
poniedziałek
Andrzeja, Maury, Konstantego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

54. Dzień Środków Społecznego Przekazu

Ocena: 1
629

Historie budujące są spoiwem więzi społecznych i kulturowych; historie destrukcyjne i prowokacyjne niszczą i rwą delikatne nici współistnienia - napisał papież Franciszek w orędziu na 54. Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce obchodzony jest w trzecią niedzielę września. Pełen tekst tegorocznego orędzia.

Fot. VaticanNews.va/2018-viaggio-francesco-cile

Papieskie orędzie na ten dzień nosi tytuł "Obyś mógł opowiadać i utrwalić w pamięci. Życie staje się historią".

Papież poświęcił je tematowi narracji.

Wierzę, że aby się nie zagubić, powinniśmy oddychać prawdą dobrych historii, takich, które budują, a nie niszczą; historii, które pomagają odnaleźć korzenie i siłę, aby iść razem naprzód

- podkreślił.

W jego opinii człowiek jest nie tylko jedynym bytem, który potrzebuje ubrania, aby ukryć swoją nagość, ale także potrzebuje wypowiedzenia siebie, "wyrażenia siebie poprzez historie, aby utrwalić swoje życie". "Zanurzając się w tych historiach, możemy odnaleźć heroiczne motywacje, aby zmierzyć się z życiowymi wyzwaniami" - napisał papież Franciszek w orędziu.

Zwrócił uwagę, że "często w sieci komunikacyjnej zamiast budujących opowiadań, które są spoiwem więzi społecznych i kulturowych, powstają historie destrukcyjne i prowokacyjne, które niszczą i rwą delikatne nici współistnienia".

Zestawiają one razem niesprawdzone informacje, powtarzając wypowiedzi banalne i fałszywie przekonujące, uderzając hasłami nienawiści. Nie tworzy się wtedy ludzkiej historii, ale odziera się człowieka z jego godności

- ostrzegł papież. W jego ocenie...

w epoce, w której fałszerstwo ukazuje się, jako coraz bardziej wyrafinowane i osiąga zastraszający poziom (deepfake), potrzebujemy mądrości, aby zebrać i stworzyć opowiadania piękne, prawdziwe, i dobre. Potrzebujemy odwagi, aby odrzucić te fałszywe i złowrogie. Potrzebujemy cierpliwości i rozeznania, aby odkryć historie, które pomogą nam nie zagubić się pośród tylu dzisiejszych utrapień; historii, które postawią w świetle prawdę o tym, kim jesteśmy, także w niedostrzeganym, codziennym heroizmie

- czytamy w orędziu.

Papież napisał, że "w historii każdego człowieka Bóg objawia historię swojego Syna, który zszedł na ziemię".

Każda ludzka historia posiada niepodważalną godność

- podkreślił.

Zwrócił uwagę, że każdy człowiek może stać się twórcą dobrej historii, kiedy "przypomina sobie o miłości, która go stworzyła i zbawiła, kiedy wsączamy miłość w nasze codzienne historie, kiedy tkamy miłosierdziem ramy naszych dni".

Po raz pierwszy Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzono na polecenie papieża Pawła VI w niedzielę 7 maja 1967 r., zaś pierwsze orędzie ukazało się 2 maja tego roku. Ustalono jego obchody na niedzielę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, przy czym episkopaty krajowe otrzymały możliwość ustalania swojej daty.

Początkowo orędzie na Dzień Środków Społecznego Przekazu ukazywało się tuż przed samymi obchodami. Od 1986 r. przyjął się zwyczaj, że tekst papieża ogłaszany jest 24 stycznia. Tego dnia Kościół katolicki wspomina św. Franciszka Salezego, którego papież Pius XI ogłosił w 1923 r. patronem pisarzy katolickich i dziennikarzy.

W Polsce na mocy decyzji Konferencji Episkopatu Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzony jest w trzecią niedzielę września.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 listopada

Poniedziałek, I Tydzień Adwentu
+ Święto św. Andrzeja, apostoła
Pójdźcie za Mną,
a uczynię was rybakami ludzi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 49,1-6 / Rz 10,9-18; Ps 19,2-5b; Mt 4,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter