Wirtualne zwiedzanie Muzeów Watykańskich umożliwia nowa strona internetowa papieskich zbiorów. – Tym samym wyszliśmy naprzeciw życzeniu papieża Franciszka, który opowiada się za dostępem do Muzeów dla wszystkich – powiedziała dzisiaj ich nowa dyrektor, Barbara Jatta.
Wyraziła nadzieję, że wirtualne odwiedziny jak i zwiedzanie na miejscu "prowadzą do piękna i wiary". Zaznaczyła, że Muzea Watykańskie są synonimem tradycji i innowacji.
Całkowicie przeprojektowana strona internetowa zawiera informacje na 12 955 stronach o dziełach sztuki i tle historycznym w kilku językach. Dostępne są zdjęcia i opisy ponad 600 eksponatów i 57 filmów video.
Informacje na temat godzin otwarcia można znaleźć na stronie głównej, a także link umożliwiający zamówienie biletów online pod adresem: www.museivaticani.va/content/museivaticani/it.html
Włoszka, Barbara Jatta urodziła się w Rzymie 6 października 1962 r. Studiowała literaturę i historię sztuki, a także zdobyła dyplom archiwisty. Wykładała historię sztuk graficznych na uniwersytetach w Rzymie i Neapolu. Od 1996 r. pracowała w Watykańskiej Bibliotece Apostolskiej. W 2010 r. została wicedyrektorką Muzeów Watykańskich.
Watykański kompleks znajduje się na czele najczęściej odwiedzanych muzeów sztuki na świecie. Zbiory watykańskie wywodzą się z prywatnej kolekcji kardynała Giuliana Della Rovere, przeniesionej do pałacu papieskiego i wystawionej w ogrodach Belwederu w roku 1503, kiedy kardynał obrany został papieżem i przyjął imię Juliusza II. Były one uzupełniane przez jego następców. Uporządkowane w XVIII i XIX w., obejmują obecnie m.in.: Kaplicę Sykstyńską, Pinakotekę z XVIII w., której założycielem był Pius VI; założone przez Klemensa XIV, a udostępnione w 1787 r. przez Piusa VI Museo Pio-Clementino, z ekspozycją rzeźby antycznej (m.in. słynne dzieła: Grupa Laokoona, Apollo Belwederski); Museo Chiaramonti z początku XIX w., powołane do życia przez Piusa VII, zawierające również zbiory sztuki antycznej; muzea sztuki etruskiej z 1836 r. i egipskiej z 1839 r., założone przez Grzegorza XVI, oraz muzeum misyjno-etnologiczne, które w 1926 r. założył Pius XI.
Integralną część Muzeów Watykańskich stanowi Biblioteka Watykańska, w obrębie której funkcjonuje m.in. gabinet medali oraz muzeum sztuki chrześcijańskiej z 1756 r. i świeckiej z 1761 r. (tzw. Sacro i Profano – założone przez Benedykta XIV i Klemensa XIII). Sztuka chrześcijańska eksponowana jest również w muzeum sztuki wczesnochrześcijańskiej (założonej przez Piusa IX w 1854 r.) i galerii nowoczesnej sztuki sakralnej (założonej przez Pawła VI w 1973 r.).