20 stycznia
niedziela
Fabiana, Sebastiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ogród i odnowione wieże: remonty na Zamku Królewskim

Ocena: 0
739

Odtworzenie Ogrodu Dolnego, który ma nawiązywać do okresu dwudziestolecia międzywojennego, remont Wież Zegarowej i Grodzkiej oraz przebudowa przestrzeni recepcyjnej to plany Zamku Królewskiego w Warszawie na najbliższe trzy lata.

Plany Zamku Królewskiego przedstawił w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie dr hab. Przemysław Mrozowski. Zaznaczył on, że "rewolucji raczej nie będzie".

– Jeśli chodzi o poważne inwestycje, to będą to remont Wieży Zegarowej, restytucja Ogrodów Dolnych i dokończenie prac w Wieży Grodzkiej (...), a także przebudowa przestrzeni recepcyjnej, która jest wizytówką Zamku dla wchodzących – zapowiedział Mrozowski.

Koronnym projektem spośród tych, których realizację planuje Zamek Królewski, jest odtworzenie Ogrodów Dolnych (na poziomie Wisłostrady). Inwestycja ma być restytucją ogrodu zamkowego z okresu przedwojennego projektowanego przez Adolfa Szyszko-Bohusza w duchu ogrodów rezydencji barokowych.

Międzywojenny projekt stał się podstawą obecnego założenia Ogrodu Dolnego. – Będzie to ogród uregulowany, w duchu założeń francuskich. Centralną część zajmie rodzaj zagłębienia z fontannami. Będą strzyżone żywopłoty tworzące rodzaje labiryntów i miejsca odosobnienia sprzyjające spokojnemu relaksowi na ławkach. Mogę zapewnić, że będzie to na pewno atrakcyjne miejsce, nie tylko jako cel spacerów. Myślimy też o organizowaniu tam imprez kulturalnych np. koncertów – relacjonował PAP Mrozowski.

Mrozowski ma nadzieję, że będzie to kolejny element "odwracania" Warszawy ku Wiśle. Rozpoczęcie prac planowane jest w połowie tego roku, jest szansa, że ich efekty będą już widoczne w 2018 r. Pierwsi zwiedzający wejdą do ogrodów w 2019 roku. Koszt inwestycji to ponad 20 mln zł, z czego większość ma być sfinansowana ze środków unijnych.

Remont Wieży Zegarowej to kolejna inwestycja, którą chce zrealizować nowy dyrektor. – Wieża Zegarowa się nie sypie i nic jej się nie dzieje, konserwatorsko jest bezpieczna, ale estetycznie rzeczywiście, jeżeli się przyjrzeć nawet z troszkę dalszej perspektywy – białe plamy na elewacji górnych partii wieży są widoczne. Z daleka może to nie razić, ale z bliska widać, że to się wszystko osypuje – przyznał Mrozowski. – Wieża będzie ta sama, tylko dużo śliczniejsza i dużo bardziej reprezentacyjna, projekt mamy gotowy, teraz czekamy tylko na środki – dodał.

Na najbliższy rok planowana jest także kontynuacja działań mających na celu odwilgocenie ścian ceglanych Piwnicy Więziennej w Wieży Grodzkiej. Będą to prace archeologiczne i budowlano-konserwatorskie w otoczeniu i we wnętrzu Wieży. Ukończenie prac przewidziane jest na 2019 rok.

O planach aranżacji przestrzeni recepcyjnej, opowiadał na konferencji prasowej zastępca dyrektora ds. marketingu Zamku Królewskiego Ziemowit Koźmiński. – W tym roku stawiamy sobie za cel poprawę i to zdecydowaną poprawę obsługi publiczności zamkowej, chodzi głównie o zwiedzających – powiedział Koźmiński.

Jak zaznaczył, to nie jest kwestia tylko szatni, ale całej przestrzeni recepcyjnej, w tym sklepu zamkowego, szatni, punkt wydawania audioprzewodników, jak również podest przy schodach ruchomych. – W tej chwili opracowywany jest projekt zupełnie nowego zagospodarowania tej przestrzeni, tak, aby można było po pierwsze, zwiększyć liczbę przyjmowanych okryć, żebyśmy mogli tam również ustawić boksy, w których publiczność mogłaby chować swoje plecaki i cenne przedmioty, drugą sprawą, też bardzo istotną, jest wymiana systemu rezerwacji i sprzedaży biletów – mówił zastępca ds. marketingu.

Przedstawiciele Zamku zastanawiają się także nad zmianą bezpłatnego dnia wstępu na Zamek (obecnie jest to niedziela) oraz wydłużeniem godzin zwiedzania Zamku. W planach na ten rok jest także zmiana audioprzewodników.

Dyrektor Zamku poinformował również, że Zamek ma w tym roku przewidziane dwa ważne wydarzenia naukowe. – Sesja poświęcona Ludwice Marii Gonzadze, która jest w jakimś sensie spontaniczną kontynuacją zeszłorocznej, bardzo udanej sesji poświęconej z kolei Marii Kazimierze Sobieskiej, (...) druga sesja, to sesja poświęcona zamkom murowanym w Polsce – zapowiedział dyrektor Zamku Królewskiego.

Zamek planuje także kilka wystaw czasowych. – Ja najbardziej cieszę się z wystawy poświęconej Tommaso Dolabelli, malarzowi Zygmunta III i Władysława IV, bo tą wystawą rozpoczynamy już kolejny cykl wystaw, powtarzających się regularnie – powiedział Mrozowski.

– Pracujemy już nad wielką panoramiczną wystawą, która będzie poświęcona 100-leciu odzyskania niepodległości w listopadzie 2018 roku – dodał. Placówka będzie także kontynuować działalność edukacyjną.

Przemysław Mrozowski od 2 stycznia 2017 r. jest dyrektorem tej instytucji. Jego kadencja potrwa trzy lata. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -