22 maja
wtorek
Heleny, Wieslawy, Ryty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wyjątkowy Grób Pański u krakowskich pijarów. Chwyta za serce

Ocena: 1.1
5492

Ciała uchodźców zawieszone w otchłani morskiej – to główny element tegorocznego wystroju Grobu Pańskiego w krypcie kościoła oo. Pijarów w Krakowie. Projekt wyłoniono w konkursie, którego wyniki zostały ogłoszone w Wielki Czwartek.

fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Autorem zwycięskiej aranżacji jest 21-letni Jakub Zawadziński. – W moim projekcie nawiązuję do współczesnego problemu wielkiej wędrówki ludów spowodowanej wojnami, a szczególnie skupiam się na upamiętnieniu kilkudziesięciu tysięcy ludzi, którzy utonęli w czasie przeprawy zatłoczonymi łodziami przez basem Morza Śródziemnego ku Europie – powiedział laureat.

Instalacja zaczyna się jeszcze na podeście schodów do krypty, gdzie leży ubranie uformowane w kształt ciała dziecka wyrzuconego na morski brzeg. W samej krypcie w centrum instalacji umieszczona zostanie monstrancja z Najświętszym Sakramentem, a wokół niej będą "pływać" w powietrzu powieszone na żyłkach anonimowe ciała bez głów. Uformowane z ubrań ciała leżą także na podłodze – dnie morskim. W zaciemnionej kotarami "otchłani" znajdują się także przedmioty – cenne i codziennego użytku, zabawki, biżuteria.

– Dno Morza Śródziemnego, miejsce wiecznego spoczynku tych nieszczęśników, jest zarazem grobem umęczonego Chrystusa, który umarł za nas wszystkich, dał się pochłonąć otchłani i czeka na dzień zmartwychwstania i tryumfu nad śmiercią, czego zwiastunem jest delikatne światło widoczne w sklepieniu krypty – interpretuje twórca swój projekt.

Instalacja w sensie teologicznym odnosi się także do życia ludzkiego, zawieszonego w otchłani grzechu i cierpienia, i wskazuje, że każdy człowiek ma szansę na wydobycie z cierpienia za życia i zbawienie po śmierci. – Każdy z nas ma w sobie różne pytania, także dotyczące imigrantów, nie chciałem dawać na nie odpowiedzi, chciałem pobudzić ludzi do refleksji duchowej na ten temat i poszukiwania odpowiedzi na te pytania w sobie – podkreślił autor instalacji.

Według jury nagrodzona praca jest dziełem dojrzałym artystycznie, ciekawym w wymiarze plastycznym, umiejętnie przedstawiającym paschalny temat męki, śmierci i zmartwychwstania obrazujący tryumf życia nad śmiercią. Została jednogłośnie wybrana. Na konkurs wpłynęło dziewięć projektów.

Ojcowie pijarzy przez lata urządzali Grób Pański, nawiązując do aktualnych wydarzeń i problemów np. do 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, problemu aborcji, eutanazji, samobójstw młodzieży.

Jak wyjaśnił rektor kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego w Krakowie ks. dr Mieczysław Rolka, ogłaszany od 2010 r. konkurs na projekt aranżacji Grobu Pańskiego jest motywowany dużym zainteresowaniem mieszkańców Krakowa i mediów. – Jest także okazją do okazania zaufania osobom świeckim, wywodzącym się z grona artystów i studentów uczelni artystycznych, i wykorzystania ich talentu, który daje gwarancję poziomu artystycznego – powiedział ks. Rolka.

Jak poinformował, w tegorocznym konkursie sugerowane były inne tematy, m.in. związane z jubileuszowym rokiem św. Brata Alberta, 100-leciem objawień fatimskich, 400-leciem zakonu oo. Pijarów, ale nie znalazły wyrazu. Wyraz znalazł temat związany z imigrantami. – Zawsze staramy się zostawiać artystom swobodę w wyborze nośnego aktualnego tematu – podkreślił ks. rektor i zaznaczył, że "główny motyw zawsze jednak pozostaje bez zmian – zwycięstwo życia nad śmiercią i zmartwychwstanie Chrystusa".

Zgłoszone prace aranżacji grobu oceniało jury w składzie: prof. Adam Brincken, dr hab. Andrzej Gaczoł, ks. dr Andrzej Nowobilski, ks. Mieczysław Rolka, Anna Jadowska-Barczyk. Nagrodą dla zwycięzcy konkursu jest wyjazd do Grecji. Wierni będą mogli zobaczyć Grób Pański od piątku wieczorem. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły