8 marca
poniedziałek
Beaty, Wincentego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W niebo stąpanie

Ocena: 0
1643

Wojenne losy obywateli polskich różnych wyznań przywołał na pamięć Jerzy Kalina w przejmującej instalacji, którą można oglądać do 29 września w warszawskiej Kordegardzie przy Krakowskim Przedmieściu, naprzeciwko pałacu prezydenckiego.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Instalacja składa się z czternastu ludzkich postaci naturalnej wielkości, jakby wyrzeźbionych z piaskowca. Odziane są w siermiężne stroje. Każda z nich trzyma w dłoniach duży bochen chleba na którym widnieją znaki religijne katolickie, prawosławne i żydowskie. Chleb w odróżnieniu od szarych postaci jest prawdziwy.

– Chleb jest znakiem naszej doczesności, a zarazem ofiary, która przenosi nas w wieczność. Pamiętam mamę, która zawsze czyniła na chlebie nożem znak krzyża, zanim zaczęła go kroić. Ona była dla mnie pierwszą performerką – mówi Jerzy Kalina.

Autor nazwał instalację „W niebo stąpanie”. Nawiązał w ten sposób do słów Zbigniewa Herberta, który pisał, że dokąd żyjemy i mamy cel przed sobą, dokonuje się nasze w niebo wstępowanie. Jerzy Kalina chciał podkreślić, że wszystkie ofiary II wojny światowej, niezależnie od wyznawanej wiary liczą, na naszą pamięć, na sprawiedliwość i na zbawienie.

Integralną, choć przestrzennie odrębną, częścią instalacji jest postać chłopca, wokół którego leżą porozrzucane ziemniaki. Artysta nawiązał w ten sposób do znanej fotografii żydowskiego dziecka stojącego z podniesionymi rękami, przyłapanego przez niemieckich żołnierzy na szmuglowaniu pod koszulą ziemniaków dla rodzeństwa w getcie. – Niemiec jeden z drugim dopadli go i wysupłali z niego wszystko, a ja mu to teraz zwrócę – mówił Kalina.

Na wernisażu wystawy, który zorganizowano na kilka dni przed 80. rocznicą niemieckiej agresji na Polskę, obecny był wicepremier prof. Piotra Glińskiego i dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.pl

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 7 marca

Niedziela, III Tydzień Wielkiego Postu
«Ja jestem Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 2, 13-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ W poszukiwaniu strategii (komentarz tygodnika Idziemy)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego (ul. Kawęczyńska 53, DW-P)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter