27 maja
piątek
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

USA: cyrk-ikona przestanie istnieć

Ocena: 0
760

Słynny amerykański cyrk Ringling Bros. and Barnum & Bailey Circus ogłosił w niedzielę, że w maju da ostatnie przedstawienie i ostatecznie zamknie podwoje po 146 latach działalności. Wśród powodów tej decyzji podano m.in. protesty obrońców praw zwierząt.

fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA

Właściciel Kenneth Feld oświadczył, że do zamknięcia cyrku przyczyniły się różne czynniki, w tym spadająca liczba widzów, wysokie koszty utrzymania, zmieniające się gusta widzów i batalie sądowe prowadzone z organizacjami obrońców praw zwierząt.

Ostatnie przedstawienie cyrk da 21 maja w Uniondale w stanie Nowy Jork.

Ringling Bros. and Barnum & Bailey Circus rozpoczął działalność w połowie XIX wieku, przyciągając rzesze widzów pokazami egzotycznych zwierząt, efektownymi kostiumami i wyczynami akrobatów. Powstał z połączenia obwoźnego widowiska z udziałem zwierząt i wybryków natury, należącego do Phineasa Taylora Barnuma, z trupą pięciu braci Ringling, zabawiających publiczność żonglerką i odgrywaniem skeczów.

Jednak z czasem popularność cyrku zaczęła maleć, do czego przyczyniło się kino, telewizja, internet i gry komputerowe.

Obrońcy praw zwierząt przyjęli wiadomość o zamknięciu cyrku z uznaniem. Działacze PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) w wydanym oświadczeniu napisali, że z radością witają zakończenie najsmutniejszych na świecie przedstawień z punktu widzenia dzikich zwierząt", a Humane Society of the United States pochwaliło "decyzję cyrku o odejściu od instytucji opartej na nieludzkich pokazach z udziałem dzikich zwierząt".

W 2016 roku cyrk zrezygnował z pokazów sztuczek słoni po długiej i kosztownej batalii sądowej; zwierzęta cyrkową emeryturę spędzają w rezerwacie na Florydzie. Dwa lata wcześniej cyrk wygrał ponad 25 mln dol. w ramach ugody z różnymi organizacjami praw człowieka; ugoda zakończyła trwający 14 lat proces w sprawie oskarżeń, że pracownicy cyrku znęcają się nad zwierzętami.

Odejście słoni, symbolu cyrku i jego głównej atrakcji, przypieczętowało los całego przedsięwzięcia – ocenia Juliette Feld, córka dyrektora cyrku.

Rodzina Feldów zapowiada, że występujące jeszcze w przedstawieniach zwierzęta – lwy, tygrysy, wielbłądy, osły, alpaki, kangury i lamy - zostaną przekazane w ręce odpowiedzialnych właścicieli. Pracę straci większość z ok. 500 osób zatrudnionych przy przedstawieniach. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Piątek, VI Tydzień Wielkanocny - Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa albo wspomnienie św. Pawła VI, papieża
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16, 20-23a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter