26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szczecin: najstarsze kino na świecie obchodzi 110. urodziny

Ocena: 0
1068

Najdłużej nieprzerwanie działające kino na świecie – szczeciński Pionier – obchodzi swoje 110. urodziny. Trzydniowe, jubileuszowe obchody świętować będzie, prezentując kilka przedpremierowych tytułów filmowych.

fot. PAP/Marcin Bielecki

Jubileusz rozpocznie w piątek przedpremierowy seans filmu „Alibi.com”, połączony ze spotkaniem z byłymi pracownikami kina Pionier. Na konferencji prasowej w środę właściciele kina Wanda Szewczyk i Jerzy Miśkiewicz zapowiedzieli, że w spotkaniu wezmą udział dawni kierownicy, kinooperatorzy oraz bileterzy. Święto Pioniera będzie trwało do niedzieli. Widzowie w tym czasie będą mieli okazję zobaczyć trzy filmy premierowe, siedem filmów przedpremierowych, dwa filmy nieme oraz jeden dokument.

Atrakcją będą projekcje niemych filmów: „Brzdąc” z Charlie Chaplinem oraz „Sportowiec z miłości” z Busterem Keatonem, któremu towarzyszyć będzie gra tapera, pianistki Liliany Kostrzewy. Będzie można zobaczyć także m.in. szwajcarską komedię obyczajową „Boski porządek”, dokument zrealizowany w Istambule „Kedi – sekretne życie kotów” oraz skandynawski dramat „Oli Maki. Najszczęśliwszy dzień jego życia”.

W ramach jubileuszu szczecińskie kino zaplanowało także dodatkowe wydarzenia filmowe, które będą odbywały się do października. Na widzów czekają m.in. projekcje filmów z analogowego projektora na filmowe taśmy 35-milimetrowe, przegląd najlepszych współczesnych europejskich tytułów oraz pokaz filmów dedykowanych trzem pokoleniom szczecinian.

Kino Pionier oficjalnie działa od 26 września 1909 roku. Znalezione dokumenty potwierdzają jednak jeszcze dłuższą jego historię – od 1907 roku. Twórcą kina i jego pierwszym właścicielem był Otto Blauert, który bardzo szybko sprzedał je Albertowi Pietzke.

Kino – mieszczące się w kamienicy w centrum Szczecina – początkowo funkcjonowało pod nazwą Helios. Później, do końca II wojny światowej, nosiło nazwę Welt-Theater. Od 1945 r. do 1950 r. działało jako Odra. Pierwszym wyświetlanym po wojnie filmem był "Iwan Groźny" w reżyserii Siergieja Eisensteina.

GALERIA

Pionier to niewielkie kino, w którym początkowo filmy mogło oglądać 160, a obecnie 80 osób. Jest teraz kinem studyjnym. Promuje kino niekomercyjne, ambitne, artystyczne. Ma dwie sale projekcyjne: historyczną, o tradycyjnym wystroju, i małą "kiniarnię", gdzie widzowie oglądają filmy przy kawiarnianych stolikach. Tu również odbywają się projekcje filmów niemych przy dźwiękach muzyki granej na pianinie wyprodukowanym w Szczecinie w 1898 roku.

W 2005 r. uznano je za najstarsze, nieprzerwanie działające kino na świecie, za co otrzymało certyfikat wystawiony przez Guinness World Records. W tym samym roku kino Pionier zostało przyjęte do prestiżowej sieci ekskluzywnych kin Europa Cinemas oraz sieci Kin Studyjnych.

Czytelnicy brytyjskiego "The Guardian" docenili szczecińskie kino i umieścili je wśród najlepszych polskich propozycji kulturalnych dla turystów, m.in. obok zamku w Lublinie, Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie, powsińskiego ogrodu botanicznego i warszawskiego Starego Miasta. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter