27 września
niedziela
Wincentego, Mirabeli, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Święty Krzyż: muzyczna prapremiera średniowiecznego Graduału Wiślickiego

Ocena: 0
2082
Prapremierowy koncert, w czasie którego wrocławscy kameraliści z Chóru Stoltzer Ensemble wykonają śpiewy z XIII-wiecznego Graduału Wiślickiego odbędzie się 9 sierpnia br. w bazylice mniejszej na Świętym Krzyżu. 20150729 10:54
apis / Święty Krzyż (KAI), sg


W programie koncertu znajdą się oprócz chorałów gregoriańskich z zabytkowego Graduału Wiślickiego także utwory m.in. J. Libana, Mikołaja z Radomia, T. Stoltzera.

–Ten bezcenny zabytek ma ogromne znaczenie dla kultury polskiej i dlatego chcieliśmy podjąć próbę jego popularyzacji poprzez zorganizowanie koncertu dla publiczności w klasztorze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu – poinformował KAI organizator i producent Marcin Majewski.

– W dniach od 6 do 8 sierpnia, w świętokrzyskim klasztorze, będziemy dokonywali nagrań na potrzeby wydawnictwa płyty CD – dodał.

Do wykonania zaproszony został Chór Stoltzer Ensemble pod dyrekcją Piotra Karpety z instytucji Wrocławscy Kameraliści. Ten męski kwartet założony w roku 2007 tworzą wrocławscy muzycy, członkowie zespołów: Cantores Minores Wratislavienses, Ars Cantus oraz chóru Narodowego Forum Muzyki, na co dzień specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej.

Chór Stoltzer Ensemble działa w ramach instytucji Wrocławscy Kameraliści. Początkowo występował podczas koncertów Cantores Minores Wratislavienses, w ostatnim czasie koncertuje samodzielnie oraz z Wrocław Barock Ensemble.

Patronem zespołu jest renesansowy kompozytor i kapelmistrz wrocławskiej katedry Thomas Stoltzerautor pierwszego w historii muzyki wielogłosowego opracowania hymnu Te Deum.
Zespół występował w Polsce oraz za granicą.

Organizatorem i producentem przedsięwzięcia jest firma Busferie Kielce reprezentowana przez Marcina Majewskiego i Jana Tarnawskiego, która wsławiła zrealizowaniem koncertu i nagraniem płyty „Kazania Świętokrzyskie”. Współorganizatorem jest wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka – Koruba. Patronatem swym koncert objęli: biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz i Politechnika Świętokrzyska.

Graduał Wiślicki znajduje się zbiorach Biblioteki Seminarium Duchownego w Kielcach. Zabytkowa księga datowana jest na 1300 rok. Ofiarowana była Kapitule Wiślickiej przez ks. Jana Długosza. Zawiera ona śpiewy i modlitwy liturgiczne, stosowane ówcześnie w formie chorału gregoriańskiego.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 27 września

Niedziela, XXVI Tydzień zwykły
Daj mi poznać Twoje drogi, Panie,
naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami.

+ czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 18,25-28; Ps 25,4-9; Flp 2,1-11; Mt 21,28-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ "tak" albo "nie", od którego zależy wszystko - komentarz tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter