23 lutego
piątek
Romany, Damiana, Polikarpa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Święto z "Przymierzem"

Ocena: 0
1164

Prapremierowe wykonanie dzieła symfonicznego Michała Lorenca „Przymierze” usłyszą wieczorem 11 listopada goście specjalnego koncertu w Świątyni Opatrzności Bożej.

Dzieło skomponowane specjalnie na otwarcie wotum narodu zostanie wykonane po uroczystościach inauguracyjnych w wielkiej nawie głównej świątyni, pretendującej ze względu na akustykę do miana najlepszej sali koncertowej w Polsce.

Michał Lorenc, jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów, rozpoczął pracę nad „Przymierzem” 4,5 roku temu na zamówienie Świątyni Opatrzności Bożej. Jako autor muzyki do ponad 180 filmów, który – jak sam mówi – „zwykle hałasuje, by pchnąć do przodu akcję filmu”, zmierzył się z muzyką, która sama musi zobrazować wszystko. I stworzył dzieło pod wieloma względami znakomite. Oratorium składa się z pięciu części. Otwiera je „Bogurodzica” zaadaptowana do harmonii muzyki wschodniej. Druga część „Świątynia”, nawiązująca do idei Świątyni Opatrzności Bożej, jest wyrazem wdzięczności Bogu za Jego opiekę nad polskim narodem. Część trzecia – przepiękne „Ave Maria” skomponowane w 1995 r. do filmu „Prowokator” – jest powrotem do dorobku Lorenca, jeśli chodzi o muzykę religijną. Instrumentalną wizją człowieka uciekającego się do Boga jest „Lamentacja”, a całość zamyka „Hymn” inspirowany proroctwem Izajasza o Mesjaszu wyzwalającym Izraela.

– Motywem przewodnim całości jest moje rozumienie hebrajskiego berit, greckiej diatheke – związku Boga z człowiekiem, w którym silny skłania się ku słabemu, mocarny wyciąga rękę do kruchego i powierza mu swoje dziedzictwo. I tak rozumiem ideę naszego wotum wdzięczności, jakim jest Świątynia Opatrzności Bożej – wyjaśnia kompozytor.

Prawykonaniu „Przymierza” w Świątyni towarzyszy staranne wydanie płytowe: od 4 listopada w wersji CD, a od 11 listopada – na winylu. Partie orkiestry nagrała w studiu Abbey Road Studios w Londynie jedna z najlepszych orkiestr symfonicznych na świecie – London Symphony Orchestra, pod batutą Lee Reynoldsa. Partie wokalne powierzono Polakom i dograno w studiach S1 i S4 Polskiego Radia. Zaśpiewali: chór Cappella Corale Varsaviana oraz soliści: Katarzyna Laskowska, Robert Pożarski i Adam Strug.

W święto 11 listopada, w obecności kompozytora, darczyńców i zaproszonych gości, w Świątyni Opatrzności Bożej zaśpiewają ci sami co na płytach wykonawcy, natomiast Lee Reynolds zadyryguje nie orkiestrą londyńską, ale Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej z Krakowa.

Radek Molenda
fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Idziemy nr 46 (580), 13 listopada 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 lutego

Piątek, I Tydzień Wielkiego Postu
Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy
i uczyńcie sobie nowe serce i nowego ducha.


+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
Modlitwa o optymizm w codzienności
+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter