20 stycznia
niedziela
Fabiana, Sebastiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rozrywka z aureolą

Ocena: 0
97

Dzięki grom od wydawnictwa Pasterz moja rodzina spędziła niejedną już przyjemną i pożyteczną wspólną chwilę od czasu, gdy syn w ubiegłym roku dostał ich zestaw z okazji Pierwszej Komunii Świętej.

Były to jednak gry komputerowe. A ponieważ wszyscy uwielbiamy planszówki, z entuzjazmem przywitaliśmy tegoroczną propozycję Pasterza: właśnie grę planszową „Przyjaciele Święci”. Zagra w nią bez nudy każdy w wieku od lat dziewięciu do dziewięćdziesięciu dziewięciu.

Wbrew pozorom, planszówka ta nie jest prostym przełożeniem na inne medium treści gry komputerowej Pasterza dotyczącej również świętych. Autorzy twórczo podchodzą do tematu. Wewnątrz mamy tablicę z 32 postaciami świętych – od Maryi Panny, Józefa i Jana Chrzciciela po Matkę Teresę z Kalkuty. Ich wybór – bardzo wszak z konieczności ograniczony – wydaje się ciekawy i nieprzypadkowy. Obok apostołów Piotra i Pawła mamy tu założycieli dominikanów, franciszkanów, jezuitów, salezjanów, filipinów, obok doktorów Kościoła: Tomasza, Katarzyny Sieneńskiej, Teresy z Avili, Jana od Krzyża, Teresy z Lisieux – wielkich misjonarzy: Patryka i Franciszka Ksawerego, obok wizjonerek: Małgorzaty Alacoque, Bernadety Soubirous i Faustyny Kowalskiej – bardzo popularnych i możnych patronów: Antoniego Padewskiego, Ritę, Ojca Pio. Mamy także wielkich świętych polskich: Jadwigę Królową, Stanisława Kostkę, Maksymiliana Kolbego i Jana Pawła II. Do tego zestaw kart: z zagadkami na temat życia, działalności, dorobku i przekazu bardziej i mniej znajomych postaci oraz z niespodziankami – zadaniami do wykonania. Jeszcze pionki, kostka… i można wyruszyć w podróż ze świętymi. A oni pokazują, że chociaż dróg jest wiele, cel mamy tylko jeden.

Rozgrywka wciąga i wzbudza ducha rywalizacji, a reguły są proste i dają się szybko opanować, choć liczenie punktów wymaga na początku pewnej uwagi. Ale chyba nie o punkty w pierwszej kolejności chodzi. Równie ważny co rozrywkowy i integracyjny wydaje się tu bowiem walor edukacyjny: nie tylko mamy możliwość, by sprawdzić swoją wiedzę o świętych Kościoła, ale także by sporo się o nich nauczyć. Uwaga: chwile zaskoczenia się zdarzają! Tak czy owak, satysfakcji z tego sporo, a można wręcz dojść do wniosku, że ważniejsze jest, by grać, niż by wygrywać. Warto też podkreślić estetykę i zwłaszcza solidność wykonania gry, zapowiadającą długotrwałe użytkowanie.

 

„Przyjaciele Święci”. Gra planszowa dla 2-6 graczy. Wydawnictwo Pasterz. Biestrzyków 2018

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktorka i felietonistka "Idziemy". Autorka książek "Cudownie być mamą" i "Pierwsza Biblia mojego dziecka". Wraz z mężem wieloletnia animatorka Spotkań Małżeńskich. Mama dwóch córek i czterech synów.

 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -