25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rozmowy katyńskie

Ocena: 0
2715

Zmarły we wrześniu ubiegłego roku wybitny reżyser Grzegorz Królikiewicz, autor kilkudziesięciu filmów fabularnych i dokumentalnych, od kilku lat przygotowywał dla Teatru TVP spektakl „Inspekcja” o zbrodni na polskich oficerach w Katyniu.

fot. arch. TVP

Po przedwczesnej jego śmierci spektakl dokończył syn artysty, Jacek Raginis-Królikiewicz, także producent i reżyser.

Akcję umieszczono w hangarze po upadłej łódzkiej fabryce, gdzie zainscenizowano przesłuchania polskich oficerów przez czekistów pod dowództwem mjr. Wasilija Zarubina. Przesłuchania te, prowadzone na rozkaz Stalina, miały na celu analizę poglądów oficerów na temat komunizmu w ZSRR i ewentualnego utworzenia polskiej armii na wypadek wojny z III Rzeszą. Od wyniku rozmów z oficerami miał zależeć ich los. Mjr Zarubin był inteligentny, wobec jeńców nie stosował metod siłowych, lecz przewrotną perswazję. Usiłował poznać prawdziwe poglądy oficerów i za wszelką cenę ich zwerbować do współpracy. Jak wiemy z historii, udało mu się namówić do współpracy z Moskwą tylko kilkudziesięciu oficerów z płk. Zygmuntem Berlingiem. Przedstawienie opiera się głównie na dialogach jeńców z Zarubinem i rozmowach między oficerami. Ciekawą kreację Zarubina stworzył Mariusz Ostrowski. Choć przedstawienie miało już premierę w TVP, mamy nadzieję, że powróci na małe ekrany.

 

Teatr Telewizji, „Inspekcja”. Scenariusz: Grzegorz Królikiewicz, Jacek Raginis-Królikiewicz. Reżyseria: Jacek Raginis-Królikiewicz. Wykonawcy: Mariusz Ostrowski, Piotr Głowacki, Sławomir Sulej, Przemysław Bluszcz, Radosław Pazura, Marcin Kwaśny, Zbigniew Moskal, Zygmunt Malanowicz i inni.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

 

Najczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -