22 lutego
czwartek
Marty, Malgorzaty, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przygody żołnierza

Ocena: 0
884

Jarosław Kilian rozpoczął dyrektorowanie w Teatrze Lalka od realizacji scenicznej adaptacji "Krzesiwa" H.C. Andersena, znanej od dawna z opracowania ważnej autorki dla dzieci, Hanny Januszewskiej, której adaptacje baśni Andersena czy Perraulta są gwarancją świetnego tekstu.

Reżyser nawiązał do przedstawienia w tymże teatrze w 1955 r., do którego scenografię opracował jego nieodżałowanej pamięci ojciec Adam Kilian, wybitny i wszechstronny artysta, wielce zasłużony dla powojennego teatru polskiego.

Przypomnijmy, że Jarosław i Adam Kilianowie przed kilku laty w Teatrze Polskim zrealizowali kilka wspaniałych spektakli, wykorzystując dużą przestrzeń sceniczną do stworzenia widowisk teatralnych z genialną scenografią. Teatr Lalka ma stosunkowo niewielką scenę, więc realizacja „Krzesiwa” musiała być dopasowana do mniejszej przestrzeni. Jest to opowieść o żołnierzu, który po powrocie z wojny postanawia wejść w świat baśni, gdzie wszystko staje się możliwe. Bohater, upostaciowiony w zabawnej lalce, stara się o rękę pięknej królewny, uparcie pokonując wszystkie przeciwności. Inne bajkowe postacie – król, królowa, wiedźma – oraz trzy złowrogie psy, dla odmiany pokazane jako wielkie, mechaniczne stwory, mocno oddziałujące na wyobraźnię dziecięcą, na przemian pomagają lub przeszkadzają bohaterowi.

Jarosław Kilian opowiada tę ciekawą baśń w planie lalkowym, na tle barwnej scenografii, świetnie wpisującej się w teatralną przestrzeń. Dodajmy: inspirowanej wycinankami Andersena. Muzykę skomponował Grzegorz Turnau. Dzieci dobrze reagują na dynamiczną i rytmiczną dramaturgię spektaklu, trwającego półtorej godziny z przerwą. Spektakl jest przeznaczony dla widzów od lat czterech.

 

Teatr Lalka. Hans Christian Andersen, „Krzesiwo”. Adaptacja: Hanna Januszewska. Reżyseria i lalki: Jarosław Kilian. Muzyka: Grzegorz Turnau. Scenografia: Robert Czajka. Wykonawcy: Bartosz Budny, Aneta Harasimczuk, Michał Burbo, Roman Holc i inni. Premiera: 29 października

Mirosław Winiarczyk
fot. Teatr Lalka
Idziemy nr 46 (580), 13 listopada 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 lutego

Czwartek, I Tydzień Wielkiego Postu
Święto katedry św. Piotra Apostoła
Ty jesteś Piotr, czyli Opoka,
i na tej opoce zbuduję mój Kościół,
a bramy piekielne go nie przemogą.


+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 16, 13-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Modlitwa o pełne zaufanie Jezusowi
Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter