25 lipca
czwartek
Walentyny, Krzysztofa, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przed premierą filmu "Cierń Boga"

Ocena: 0
3967

– To pierwszy film o Jezusie widzianym oczami apostołów – mówi Michał Kondrat, dystrybutor filmu, który 19 lutego wchodzi do polskich kin.

2016-02-08 15:48
mip, tk / Warszawa (KAI), mz
fot. Kondrat Media

Obraz będzie wyświetlany w kinach studyjnych, a także w parafiach, które uzyskają odpowiednią licencję – poinformowano dziś podczas spotkania prasowego w sekretariacie KEP.

– Ten film to zachęta do rozważań o tym, jaka jest nasza osobista wiara – powiedział ks. dr Marek Kotyński CSsR. Zwracał uwagę, że jest to film kameralny, pozbawiony hollywoodzkiego przepychu, z jakim zrealizowano wiele filmów o tematyce religijnej, ale to właśnie jest jego siłą.

Teolog i filmoznawca zaznaczył, że w filmie bardzo silnie wyeksponowano osoby apostołów, pokazując m.in. jak dojrzewali oni do wiary w Mesjasza. – To film religijny, a nie tylko historyczny – dodał redemptorysta.

Walory edukacyjne i duchowe filmu wysoko oceniła dr Aneta Rayzacher-Majewska, współautorka programu nauczania religii i podręczników katechetycznych. Jej zdaniem "Cierń Boga" stanowi doskonały punkt wyjścia do katechezy o zbawczej misji Jezusa, a także doskonałe uzupełnienie wielkopostnych szkolnych rekolekcji wielkopostnych.

– Film pokazywany był w Hiszpanii w ubiegłym roku, również w Wielkim Poście – wyjaśnił dystrybutor Michał Kondrat. Wyraził nadzieję, że hiszpańska produkcja pomoże wejść osobom wierzącym w atmosferę przedświątecznego wyciszenia i refleksji.

Kondrat podkreśla, że choć sam temat jest widzom dobrze znany, to ciekawe i innowacyjne w tym obrazie jest spojrzenie na Jezusa Chrystusa oczami samych apostołów. Akcja filmu zaczyna się trzy lata przed śmiercią Jezusa od powołania poszczególnych uczniów i prowadzi przez biblijną opowieść do spotkania Zmartwychwstałego z apostołami w wieczerniku.

– To film, który ukazuje Chrystusa jako człowieka podobnego do innych ludzi. Ukazuje też słabości i ułomności uczniów, którzy w końcu dostrzegają w nim Mesjasza – wyjaśnił dystrybutor.

Obraz hiszpańskiego reżysera i producenta filmów i programów telewizyjnych, Óscara Parra de Carrizosy jest też interesującą podróżą w przeszłość do Izraela z I wieku przed Chrystusem. Dzięki współpracy z Hiszpańskim Instytutem Biblijnym, w oparciu o najnowsze badania archeologiczne na ekranie zobaczyć możemy zobaczyć nieznany dotąd Bliski Wschód z przełomu wieków. Wszystkie zwyczaje, naczynia i pomieszczenia precyzyjnie odzwierciedlają te z czasów Chrystusa. Piękne sceny, kręcone nad Jeziorem Tyberiadzkim, w Jerozolimie czy w biblijnym Kafarnaum, towarzyszą głębokim dialogom wybranym z najlepszych tłumaczeń Ewangelii.

"Cierń Boga" to poruszająca opowieść, która przedstawia nowy punkt widzenia wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat. Moment ukrzyżowania sfilmowany jest w taki sposób, że odzwierciedla najnowsze odkrycia medycyny sądowej, dotyczące egzekucji dokonanej w tak bestialski sposób.

Film, który tematyką wpisuje się w przeżywaną w Kościele w wielkim poście tajemnicę śmierci i zmartwychwstania Chrystusa będzie można oglądać we wszystkich kinach studyjnych w Polsce. Specjalne pokazy dla grup zorganizowanych będzie też można zamawiać w multipleksach Cinema City, Multikino i Helios.

Polski dystrybutor zaproponował też innowacyjne rozwiązanie emisji filmu dla mieszkańców miejscowości, w których dostęp do kin jest utrudniony. – Już dwa tygodnie po premierze, po wcześniejszym wykupieniu licencji, pokazy specjalne będą mogły organizować również parafie – wyjaśnia Michał Kondrat z Kondrat Media.

Film "Cierń Boga" w reż. Óscara Parra de Carrizosy wejdzie do kin 19 lutego. 8 lutego w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się spotkanie prasowe omawiające nową formułę dystrybucji filmu dla parafii oraz towarzyszące mu inicjatywy katechetyczne. Dystrybutorem filmu jest Kondrat Media.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 lipca

Środa, XVI Tydzień zwykły
wspomnienie św. Kingi, dziewicy
Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus,
każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 13, 1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter