9 sierpnia
wtorek
Romana, Ryszarda, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski okiem włoskiego fotografa

Ocena: 0
1377

"Polonia Semper Fidelis - w 40. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Polski" to tytuł ekspozycji, którą od czwartku będzie można oglądać na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Wystawa prezentuje zdjęcia Carla Leidiego - włoskiego fotografa, pisarza, podróżnika.

Fot. Barbara Bartkowiak / praca własna / wikipedia / CC BY-SA 4.0 / Link

W tym roku mija 40 lat od pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski, która trwała od 2 do 10 czerwca 1979 r. To wówczas papież wypowiedział w Warszawie słynne słowa: "Niech zstąpi Duch Twój! I odmieni oblicze ziemi. Tej ziemi!".

"Każde zdjęcie Carla Leidiego to odkrywanie nadziei i wzruszenia z jakim Polacy przeżywali nie tylko przyjazd Jana Pawła II do Ojczyzny, ale nade wszystko fakt, że są razem, że są narodem, który łączą wspólne wartości, że odtąd już nigdy nic nie będzie takie samo" - podkreśliła kurator wystawy Joanna Olendzka z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Muzeum przygotowało wystawę wspólnie z Narodowym Centrum Kultury i Włoskim Instytutem Kultury w Warszawie.

"Coś ważnego się stało. Coś pękło... Polacy odzyskali zdeptaną przez lata komunizmu godność i poczucie dumy narodowej. Dziś już wiemy, że w czerwcu 1979 roku, wraz z pierwszą pielgrzymką Jana Pawła II do Ojczyzny, rozpoczęła się polska droga do wolności..." - dodała Olendzka.

Ekspozycję będzie można obejrzeć przy Krakowskim Przedmieściu 34 - na wysokości Kościoła Sióstr Wizytek i Skweru ks. Jana Twardowskiego. Zaprezentowane zostaną tam fotografie Carla Leidiego (1930–98), który w czerwcu 1979 r. podążał śladami Jana Pawła II podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski. Zdjęciom towarzyszyć będą wspomnienia artysty oraz cytaty Jana Pawła II z homilii w Warszawie, Krakowie, Częstochowie i na terenie byłego obozu w Auschwitz.

Fotografie Carla Leidiego – jak poinformowało PAP Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego - to kilka tysięcy wydruków, przezroczy i negatywów, które obecnie są przechowywane i archiwizowane w Centrum Badań i Dokumentacji Fotograficznej CRAF w Spilimbergo. Wśród nich znajduje się kolekcja "Polonia Semper Fidelis", gdzie odnaleźć można obrazy z Warszawy, Częstochowy, Krakowa i z byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau z 1979 roku.

Wystawę, którą przygotowano w trzech językach: polskim, włoskim i angielskim, będzie można oglądać do 19 czerwca br.

Pontyfikat Jana Pawła II miał istotne znaczenie dla przemian demokratycznych w Polsce. W ocenie badaczy dziejów Polski, wizyta papieża w 1979 r. przyczyniła się do wzmocnienia tożsamości narodowej Polaków; przyniosła też im nadzieję na zmianę. To wówczas w Warszawie na placu Zwycięstwa (obecnie Piłsudskiego) papież wypowiedział słowa: "Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze Ziemi!… Tej Ziemi!".

Kolejny raz Jan Paweł II przyjechał do Polski w 1983 r., gdy w Polsce trwał stan wojenny. Pielgrzymka papieża z czerwca 1987 r., która przebiegała pod hasłem "Do końca ich umiłował", w ocenie historyków stała się istotnym elementem podstawy przyszłej transformacji ustrojowej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 sierpnia

Wtorek, XIX tydzień zwykły - święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy, patronki Europy
 Posłuchaj, córko, spójrz i nakłoń ucha
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 25, 1-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter