26 lutego
piątek
Miroslawa, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Piękno pokonuje brzydotę

Ocena: 0
1139

Film „Piękna i Bestia” jest nową ekranową wersją francuskiej baśni ludowej z XVIII w. Baśń ta zawiera ważne kulturowe archetypy, jak np. poszukiwanie duchowego i uczuciowego związku między mężczyzną i kobietą niezależnie od zewnętrznych pozorów i doraźnych namiętności.

fot. Laurie Sparham

Kanoniczną ekranizacją „Pięknej i Bestii” pozostaje słynny film Jeana Cocteau z 1946 r., z Jeanem Marais, gwiazdorem kina francuskiego w roli głównej.

Autorzy nowej wersji mitycznego tekstu oparli się na popularnej animowanej wersji Disneyowskiej z 1991 r. oraz na teatralnej przeróbce tego utworu wystawionej na Broadwayu. Film zrealizowany został z wielkim przepychem wizualnym i olśniewającymi efektami specjalnymi. Główne role zagrały gwiazdy kina brytyjskiego i amerykańskiego. Ważną rolę odgrywa tu muzyka i melodyjne piosenki, a także bogata scenografia, kostiumy oraz kunsztowne przedmioty.

Fabuła filmu opowiada o tym, jak we francuskiej wiosce mieszka z ojcem piękna dziewczyna Bella, o której rękę starają się miejscowi chłopcy, na czele z aroganckim i zarozumiałym typem Gastonem, byłym żołnierzem. Cnotliwa, romantyczna i namiętnie czytająca książki dziewczyna odrzuca jednak wszystkie zaloty. Pewnego dnia Bella musi wybrać się do pobliskiego zamczyska, aby pomóc uwięzionemu tam przypadkiem ojcu. Okazuje się, że w zamku mieszka Bestia, czyli Książę zaklęty wraz ze swoją służbą przez Czarodziejkę, która przed laty ukarała go za złe uczynki. Uratować Bestię może tylko autentyczna miłość, która rozbroi wcześniejsze jego złe czyny. Bella, więziona zamiast ojca, stopniowo poznaje straszną tajemnicę głównego lokatora, wspierana w tym przez ożywające przedmioty, jak świecznik Promyk, zegar Trybik, panią Imbryk, panią Garderobę, filiżanki i inne gadżety, będące zaklętymi domownikami. W miarę upływu czasu, pod wpływem rozmów z dobrą Bellą Bestia łagodnieje, co prowadzi do wiadomego zakończenia.

Świetne połączenie wszystkich wątków akcji, a także scenografii, kostiumów, efektów scenograficznych oraz muzyki i piosenek powoduje, że film cechuje się wielką dynamiką, wyobraźnią i emocjami. Okazuje się po raz kolejny, że klasyczne baśnie zawierają wartości, które w dobie rozpanoszonej dziś kontrkultury pozostają nadal ważne. Film wyświetlany jest w wersji oryginalnej z napisami i w polskiej wersji językowej do wyboru.

 

„Piękna i Bestia” („Beauty and the Beast”), USA, 2016. Reżyseria: Bill Condon. Wykonawcy: Emma Watson, Dan Stevens, Luke Evans, Kevin Kline, Ewan McGregor, Emma Thompson i inni. Reżyseria dubbingu: Artur Tyszkiewicz. Wykonawcy: Olga Kalicka i inni. Dystrybucja: The Walt Disney Company Polska

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 lutego

Piątek, I Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy
i uczyńcie sobie nowe serce i nowego ducha.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 5,20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 26 lutego par. św. Ojca Pio (ul. Fieldorfa 1, DW-P)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter